Haberler

20. yılını kutlayan EGEC’den jeotermal enerjinin büyük rolüne dair bildiri

EGEC Geothermal Declaration June 2018
Eren Günüç 10 Haz 2018

20. Yılını kutlayan Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC), jeotermalin enerji geçişine ve Avrupa ekonomisinin dekarbonizasyonuna katkısını vurgulayan bir deklarasyon/bildiri yayınladı. #20YearsOfEGEC #GeothermalBeyondEnergy

Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC), 20. yıl dönümünün bir parçası olarak, jeotermalin Avrupa’nın geleceği için enerji geçişinde önemli bir enerji kaynağı ve Avrupa ekonomisinin dekarbonizasyonuna katkısına önemini vurgulamaktadır.

Avrupa Enerji Bakanları’nın, Avrupa’nın 2030 Yenilenebilir Enerji Hedefine yönelik çabalarına karar vermek üzere toplanacağı toplantı öncesinde, EGEC, jeotermalin Avrupa ekonomisinin ve daha da fazla kullanılmamış potansiyelinin karbonu arındırılmasına olan katkısının altını çiziyor. Bildirgenin sunumu, jeotermal enerjinin enerjiden daha fazlası olduğunu göstererek, jeotermal enerji ile üretilen jeotermal yiyecek ve içeceklere vurgu yapıldı. Aynı zamanda jeotermal enerji yerel topluluklar için gıda, turizm, iş ve gelişme anlamına gelmekte.

Yeni EGEC deklarasyonu, enerji geçişinin mevcut zorluklarına, müşteriler ve vatandaşlar için hem maliyet hem de satın alınabilirlik açısından optimal senaryosuyla enerji ihtiyacımızı karşılama gerekliliğine bakmaktadır. Tek bir teknoloji, tek bir yenilenebilir enerji, bu talebi tek başına karşılayamaz. Bununla birlikte, birleştirilmiş yenilenebilir enerji kaynakları gelecekteki enerji ihtiyaçlarımızı karşılayabilecektir. Jeotermalin rolü bu noktada devreye giriyor; Jeotermal, şehirler, endüstriler ve kırsal topluluklar için güç ve ısı üretebilen gerçekten yerel bir enerji kaynağı olarak, istihdam yaratma ve hava kalitesi gibi dolaylı olumlu etkiler yoluyla yerel ekonomik kalkınmayı desteklemektedir.

EGEC Yönetim Kurulu Üyesi ve Turboden S.p.a.’da Kurumsal İşler Pazarlama Direktörü Marco Baresi, etkinliğin tanıtımını yaparken “Avrupa, jeotermal sektöründe on yıllardır küresel bir lider konumunda” dedi. “Avrupa’nın gelecekteki enerji hedeflerine ve Paris anlaşmasında yer alanlara baktığımızda, birçok zorluğun halen devam ettiğini görüyoruz. Hem EGEC hem de Avrupa jeotermal endüstrisi, bu liderliği sürdürmeyi, uygun maliyetli enerji ile sürekli yenilik sağlamayı taahhüt eder. ” diye ekledi.

Derneğin 20. yıllında kurucu üye ve eski EGEC Başkanı Burkhard Sanner şöyle konuştu: “ İzlanda’dan Azores’e ve Türkiye’ye kadar 21 temsilciyle EGEC’in kurucu toplantısına katılmaktan zevk aldım. ,  Ferrara Deklarasyonu’nu yayınladığımızda 2020’nin sayılarına ve planlarına ulaşmanın imkânsız olduğunu söylediler. Ama şimdi yakınız ve başarılarımızdan gurur duymalıyız. ” dedi.

Bildirimin tamamını okumak için tıklayın (pdf)

Kaynak: EGEC, ThinkGeoEnergy aracılığıyla