Haberler

2030 yılında 195 milyon ton karbon emisyonu jeotermal enerji ile önlenebilecek

Zorlu Enerji, Kızıldere JES
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 20 Haz 2019

Tahran Üniversitesi tarafından hazırlanan rapora göre, tüm dünyayı olumsuz etkileyen karbon emisyonlarını azaltmanın yolu temiz ve sınırsız bir enerji kaynağı olan jeotermal enerji kaynaklarından geçiyor.

Uluslararası alanda yapılan akademik çalışmalar, yenilenebilir enerjinin karbon emisyonunun azaltılmasındaki etkisini açıkça ortaya koyuyor. Bu çalışmalardan en güncel olanı, Tahran Üniversitesi tarafından hazırlanan “Jeotermal Enerjinin Gelişmesinin 2030 Yılındaki CO2 Emisyonundaki Rolü” başlıklı rapora göre, tüm dünyayı olumsuz etkileyen karbon emisyonlarını azaltmanın yolu temiz ve sınırsız bir enerji kaynağı olan jeotermal enerji kaynaklarından geçiyor.

Yeni Bilimler ve Teknolojiler Fakültesi, Yenilenebilir Enerji ve Çevre Bölümü tarafından hazırlanan “Jeotermal Enerjinin Gelişmesinin 2030 Yılındaki CO2 Emisyonundaki Rolü” raporuna göre jeotermal kaynaklardan enerji üretiminin beklenildiği biçimde artması durumunda, 2030 yılında, doğaya salınan 195 milyon ton emisyonun önüne geçilebilecek. Ayrıca raporda, dünyadaki enerji kaynaklarının dağılımı göz önünde bulundurulduğunda, jeotermal kaynaklardan üretilen her GWh enerji ile 380 ton karbondioksitten kaçınılabileceği belirtiyor.

1995 ile 2017 yılları arasında jeotermalden üretilen elektrik enerjisinin detaylı olarak incelendiği raporda, doğal ve temiz bir enerji kaynağı olan jeotermalin, sürdürülebilir, güvenilir ve çevre dostu bir enerji kaynağı olduğu, sürekli üretimi ile gelecek nesillere temiz hava ve yaşanabilir bir çevre bırakılabileceği belirtiliyor.

Rapora göre, 2010 – 2015 yılları arasında dünya jeotermal enerji kaynaklarının doğrudan kullanımı yüzde 40 oranında artmış bulunmakta. Gerçekleştirilen enerji tasarrufu ile 352 milyon varil petrole denk gelen bir üretim ve 149 milyon ton CO2’nin atmosfere salınması da böylece engellenmiş.

Doğrudan kullanım veya elektrik kullanımı için değerlendirilen jeotermal kaynakların, 2050 yılına gelindiğinde 100 – 300 milyon ton karbon emisyonunun azalmasına yardımcı olması öngörülüyor.

Kaynak: İHA