Haberler

3S Kale’ye ait JES-1 jeotermal elektrik santrali üretime başladı

3S Kale Enerji, web sayfası görseli
Cannur Bozkurt 20 Eki 2018

3SKale'ye ait 25 MWe'lik JES-1 Santrali'nin kabulü Bakanlık tarafından yapılarak, üretime başladı. Böylece jeotermal kaynaklardan elektrik üretiminde Türkiye'nin toplam kurulu gücü 1.262,8 MWe'a ulaştı.

3S Kale Holding’e ait olan 3S Kale Enerji’nin 25 MWe kapasiteli JES-1 jeotermal elektrik santralinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kabulu gerçekleşti.  Şirketin Aydın’da bulunan JES-1 jeotermal elektrik santrali işletmeye alınarak elektrik üretimine başladı.

Temiz ve yenilenebilir enerji alanında çalışan 3S Kale Enerji, üretim şirketi olarak özellikle ‘jeotermal enerji’ üzerinde yoğunlaşmıştır. Şirketin Aydın’da 1, Niğde Bölgesinde 5 ve Manisa yöresinde 1 adet olmak üzere toplam 7 ruhsatı bulunmaktadır.

Aydın ruhsatında kurulan 25 MWe kapasiteli JES-1 jeotermal elektrik santrali 7 üretim, 6 tane de re-enjeksiyon kuyusundan ibarettir. Önümüzdeki yıllar içerisinde en az 100 MW jeotermal santral kapasitesine ulaşmak gibi bir büyüme hedefi olan 3S Kale’nin, JES-1 Projesinin maliyeti yaklaşık 84 milyon USD’dir.

Kabulü gerçekleşen JES-1 ile Türkiye’nin jeotermal kaynaklardan elektrik üretiminde toplam kurulu gücü 1,262.8 MWe’ye yükselmiştir.

Kaynak: 3S Kale & JESDER