Haberler

AB, 70 milyon Euro’ya kadar fon kapsamındaki EGS Projeleri için 8 teklif aldı

EGS Stimulation Fluid Diagram by the PNNL & US DOE (Source: Phys Org)
Eren Günüç 8 Eyl 2017

AB Komisyonunun yeni bir finansman turunda, EGS ile ilgili araştırma projeleri için 84 milyon dolar tutarında toplam 8 öneri alındı.

AB Komisyonu kapsamındaki Networks Executive Agency yeni finansman turunda 83 enerji araştırma önerisi alındı. Düşük Karbonlu Enerji çağrısı için mevcut toplam bütçe, hafta sonu öncesinde INEA tarafından ilan edildiği üzere 105 milyon EUR (125 milyon $) ‘dır.

Başarılı projelerin temiz enerji teknolojisini göstermesi ve yenilenebilir enerji kaynakları için pazara yakın çözüm önerisinde bulunması beklenmektedir. Düşük Karbon Enerji çağrısının bu turunda toplam dokuz konu başvuru için açıktı.

Değerlendirmenin sonuçları en geç 07 Şubat 2018 tarihine kadar bildirilecektir. Projelerin seçimi, bağımsız uzmanlar tarafından yapılacaktır. Bu değerlendiriciler Avrupa Komisyonunun veri tabanından alınmıştır.

Komisyon, çok geniş bir alan yelpazesini kapsayan uzmanlar çağrısı ile veritabanını genişletmek istiyor.

Profile uyuyorsanız ve değerlendirmelerde bulunmak istiyorsanız, lütfen Katılımcı Portalı’na kaydolun.

 

Bütçe Çağrısı LCE-17-2017: Binaları yenilemek için daha kolay kurulum ve daha verimli jeotermal sistemler

Bu çağrı 8 milyon avroluk bütçeye sahip jeotermal ısı pompası uygulamaları ile ilgili olup toplam 10 başvuru toplam 48,9 milyon avroluk proje finansmanı ile sağlanmıştır.

Bütçe Çağrısı LCE-18-2017: Farklı jeolojik sistemlerde gelişmiş Jeotermal Sistemler

Bu çağrı, mevcut proje bütçesi 10 milyon Avro olan gelişmiş / mühendislik jeotermal sistem projesiyle ilgilidir ve toplam 8 proje talep edilerek toplam 70,7 milyon Avro proje finansmanı sağlanmıştır.

Belirli Zorluk – Orta yüksek sıcaklıktaki jeotermal kaynaklar, rekabetçi maliyetler ile elektrik, ısı ya da her ikisinin birleşimini üretebilir. Düzenli olarak geliştirilmiş jeotermal sistemler (EGS), doğal rezervuarların bulunmadığı yerlerde de dahil olmak üzere Avrupa’da jeotermal enerji üretme fırsatı sunar. Jeotermal tesisatların sayısını arttırmak için gelişmiş jeotermal sistemleri (EGS), maliyet açısından rekabetçi olduğu kanıtlanmalıdır, böylece farklı özelliklere sahip ve farklı kökenli jeolojik sistemlerde uygulamalara izin vermek için yenilikçi çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Kapsam – Teklifler, farklı jeolojik ortamlarda rezervuar verimliliğini ve rekabetçi maliyetlerle enerji üretimini sağlamak için EGS sistemlerini test etmeyi amaçlamalıdır. Teklifler, mevcut EGS sistemlerinin ölçeklendirilmesini önermektedir.

Projenin test alanlarını, pilot ve gösteri tesislerini ya da uygulama odaklı eğitim, öğretim ya da bilgi alışverişi için araştırma altyapısını açmak teşvik edilmektedir.

Komisyon, AB’den 6 ila 10 milyon avro arasında bir katkı talep eden önerilerin bu özgül sorunun uygun bir şekilde ele alınmasına izin vereceğini düşünmektedir. Yine de, bu, diğer miktarları isteyen tekliflerin sunulması ve seçilmesine engel değildir.

Beklenen Etki – Eylemler, EGS teknolojisini uygulayarak farklı jeolojik koşullarda jeotermal elektrik ve ısı üretiminin maliyetlerini düşürmek için gerekli verileri ve deneyim sağlayacaktır. Eylem, EGS’nin yaşayabilirliğini ortaya koyarak jeotermal enerjinin nüfuzunu arttırmaya katkıda bulunacaktır.

ThinkGeoEnergy ve Jeotermal Haberler tekliflerin / kazananların hazır olduğunda detaylarını rapor edecektir.

Kaynak: News release by EU Commission, ThinkGeoEnergy aracılığıyla