Haberler

AB tarafından finanse edilen GEOTHERMICA Projesi 11 Ülkeden 35 başvuru aldı

GEOTHERMICA Geothermal Energy Research Project Overview (Source: GEOTHERMICA website)
Eren Günüç 1 Eyl 2017

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen GEOTHERMICA Jeotermal Enerji Araştırma Projesi, 11 ülkeden 35 başvuru aldı.

GEOTHERMICA Jeotermal Enerji Projesi, 10 Haziran 2017’de biten finansman çağrısı için 11 ülkeden 35 başvuru aldığını bildirdi.

GEOTHERMICA, Avrupa’daki 13 ülkedeki 16 idari ve araştırma merkezi ile bir Avrupa Birliği işbirliği projesidir. Proje İzlanda’nın Ulusal Enerji Otoritesi (Orkustofnun) tarafından İzlanda araştırma kuruluşu RANNÍS tarafından idare edilmek suretiyle yönetilmektedir.

Proje, katılımcı ülkelerin her birinin katkılarından ve Avrupa Birliği Araştırma Fonu Horizon 2020’den gelen katkılarla finanse edilmektedir. Her bir bölgede araştırmacı ve sanayi arasındaki işbirliğinin arttırılması ve aynı zamanda ülkeler arasında sinerjinin arttırılması üzerinde durulmaktadır.

Programın amacı, katılan ülkelerdeki jeotermal kullanımın gelişimini desteklemek ve hızlandırmaktır. Projenin hedeflerine ulaşmak için, jeotermal enerjinin gelişimini ve gelişimini desteklemek için 32 milyon avro, ya da 3,5 milyar İzlanda kronu harcanacak.

GEOTHERMICA’nın amacı bir yandan katılımcı ülkelerden ve AB’den jeotermal enerji alanında araştırma ve yenilik konusunda araştırma fonları paylaşmak ve aynı zamanda Avrupa’daki jeotermal sektörde işbirliği, ağ oluşturma ve iş ilişkilerini güçlendirmektir . Niyet, jeotermal araştırma ve inovasyon için fon sağlayan kişiler arasında uzun vadeli ve stratejik ortaklıklar kurmaktır.

Bu ilk müzayede başvurusu sayısı GEOTHERMICA, Avrupa genelinde 11 ülkeden başvurular alındığından, jeotermal kullanımın gelişimine olan ilginin arttığını göstermektedir. Bunlar, değerlendirme sürecinin iki bölümden oluştuğu adlandırılan forumlardır. Bu başvuranlar, toplamda, ortak projelerinde 76 milyondan fazla bir miktarda bulunmak istemektedirler.GEOTHERMICA işbirliği jeotermal enerji alanında yenilikçi ve teknolojik gelişme projelerine fon sağlayan önemli bir adımdır ve 2016 yılında sona eren ERA NET projesinin devamı niteliğindedir.

Geothermica_2017applications_Orkustofnun

Yukarıdaki tabloda başvurular ülkelere göre sınıflandırılmıştır. En çok başvuru 7 proje ile Hollanda’dan geliyor, ancak genel olarak bakıldığında katılım çoğunlukla Almanya’dır. Ekli şekle bakınız. 57 milyondan fazla talep eden 15 büyük yenilik ve teknoloji geliştirme projesi ve 18 milyon Eurodan fazla gerektiren 20 küçük proje var.

Bu forumlar, seçilen adayların ikinci turda 11 Eylül 2017’den geç olmaması için bu yaz değerlendirilecektir. Geçerli bir başvurunun sunulması için son tarih 24 Kasım 2017’dir. Amaç, Bu ilk projeler 2021’de hazır olacak.

Daha fazla bilgi için: GEOTHERMICA  www.geothermica.eu/
İrtibat: Alicja Wiktoria Stok? Osa ve Hjalti Páll Email: info@georg.cluster.is

ThinkGeoEnergy aracılığıyla