Haberler

ABD ve Kenya arasında jeotermal ortaklık toplantıları, Washington, 8 Haziran 2018

Kenya delegation in the U.S. (source: U.S. Energy Association)
Eren Günüç 7 Haz 2018

ABD Enerji Derneği tarafından düzenlenen 8 Haziran 2018 tarihli bir toplantıda, KenGen CEO'su ile Kenya'daki jeotermal kalkınma konusunda uluslararası ortaklıklar ve büyüme fırsatları tartışıldı.

Kenya Enerji Bakanlığı Enerji ve Petrol Bakanlığı Genel Sekreteri Charles Keter ve Kenya Elektrik Üretim Şirketi (KenGen)  CEO’su Rebecca Miano, ABD görüşmelerinde Geyser jeotermal sahasını ve Coso jeotermal alanı ziyaret ettiler. Her iki yetkili de ABD Enerji Derneği tarafından Washington DC’de 8 Haziran 2018 günü saat 9:00 ile 10:30 arasında düzenlenen bir etkinlikte konuşacak.

Kenya’yı “yeni sanayileşen, orta gelirli” bir ülkeye dönüştüren bir program olan “Vizyon 2030” u ortaya koydu. Bununla birlikte, Kenya ekonomik büyümesini kısıtlayan nüfusu 48 milyondan fazla olan yaklaşık 2.300 MW jeotermal üretim kapasitesine sahip bir ülkedir. Kenya’nın Rift Vadisi’nde 7.000 MW’dan fazla gelişmemiş jeotermal enerji kaynağına sahip olduğuna inanılıyor. Kenya Elektrik Üretim Şirketi KenGen, Olkaria Jeotermal Sahası‘nda 534 MW‘lık güç üretiyor.

Rüzgar ve biyokütle enerjisi de Kenya’da enerji üretimi için önemli potansiyel kaynaklardır. Kenya elektrik üretim kapasitesini 2020 yılına kadar 5.000 MW, 2030 yılına kadar da 26.000 MW artırmayı hedefliyor. Kenya Hükümeti, enerjiye özel sektör katılımı için istikrarlı bir yatırım ortamını sürdürmeye, müşterilere güç sağlamak için genişletilmiş iletim ve dağıtım ağları geliştirmeye odaklanıyor.

Kaynak: U.S. Energy Association, ThinkGeoEnergy aracılığıyla