Haberler

ABD Yönetimi, yenilenebilir enerji programlarında % 72 kesinti istiyor

Donald Trump at a CPAC meeting in Maryland 2017 (source: flickr/ Gage Skidmore, creative commons)
Eren Günüç 1 Şub 2018

ABD'den gelen yıkıcı bir haber Başkan Trump'ın ABD Enerji Bakanlığı'ndaki enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji programlarının bütçesini % 72 oranında azaltmaya çalıştığını bildiriliyor.

Bu taslak bütçe, belgelerini elde eden Washington Post tarafından bildirildi. Mali yıl için mevcut harcama seviyesi yaklaşık 2 milyar dolar düzeyinde olan yeni taslak bütçe, harcamalar için 575 milyon dolarlık bir bütçe istiyor.

Buna rağmen, Beyaz Saray’ın geçtiğimiz yılda 636 milyon dolara indirmeye çalıştığı söylenebilir, ancak Kongre bunu daha sonra sayılar ile destekleyerek reddetmişti.

Bütçe taslak belgelerine dayanarak, kesintiler ve personel sayısını 2017’de 680 iken 2019’da 450’ye düşürdü.

Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji kapsamında, Jeotermal Teknoloji Ofisi, ABD’de jeotermal teknolojiler üzerine yapılan önemli araştırmalarda önemli bir rol oynamıştır. Önerilen indirimlerle bu çabaları derinden etkileyecektir.

Ancak en çok kesintiler yakıt tasarruflu araçlar, biyoenerji teknolojileri ve güneş enerjisi teknolojisi araştırmaları için önerildi. Daha fazla detayları ile önerilen bütçenin Şubat ayında çıkması bekleniyor.

Kaynak: The Hill, ThinkGeoEnergy aracılığıyla