Haberler

ABD’deki Jeolojik Araştırmalar, Hawaii’deki jeotermal konusundaki endişeleri ele alıyor

Puna jeotermal enerji santrali, Hawaii/ U.S. (kaynak: Ormat)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 30 Mar 2019

Puna Jeotermal Girişimi (PGV), Puna jeotermal santralinin devam eden kamu sorunları ve endişelerini gidermek için canlanma çabalarının önünde bir halk toplantısı yapacak.

Puna Jeotermal Girişimi (PGV) ile yerel halk arasında, Puna jeotermal santralinin operasyonları ve çevresindeki çevre üzerindeki etkileri hakkında uzun süredir devam eden sorunları ve kaygıları ele almak üzere halka açık bir toplantı yapılacak.

PGV’nin operasyonları, 2018 Doğu Rift Bölgesinde Kilauea Yanardağı’nın patlaması sırasında kapatıldı. Şimdi, volkanik huzursuzluğun sona ermesine rağmen, PGV-ana şirketi Ormat, elektrik santralini canlandırmak için adımlar attı. Bununla birlikte, 2018 püskürmesi hareketinin, Jeotermal operasyonlar ile bir ilgisi olup olmadığını merak eden karşıt bir kamuoyu oluştu.

Daha önce, USGS Hawaiian Volcano Gözlemevi, ilgili bir vatandaşın mektubuna cevap vermiş ve Puna jeotermal operasyonlarının, dünyanın en aktif yanardağlarından biri olan Kilauea’nın etkinliği üzerinde etkisi olamayacağını yinelemişti.

Bir medya temsilcisinin bildirisine göre, “PGV yetkilileri, toplumu jeotermal tesisin durumu ve bölge sakinlerinin, PGV’nin lav nedeni ile kapanan ve erişimi yeniden sağlamak için temizledikleri Karayolu 132 ve Pohoiki Yolu’nun kesiştiği noktadaki öncü yolun kullanımı konusunda güncelleyecek. Hawaii Electric Light Co. (HELCO) ve Hawaii Ülkesi temsilcileri de güncellemeleri sağlayacaklar.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy