Haberler

Abu Dhabi Fonu / IRENA, 50 milyon dolarlık yeni bir kredi başvuru turu başlattı

16. IRENA-ADFD Konseyi 7. döngü duyurusu (kaynak: haber görseli)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 15 Kas 2018

ADFD ve IRENA, ADFD/IRENA Proje İmkanı aracılığıyla 50 milyon ABD Dolarını aşan bir kaynak kullanımı için başvuru yapmaya davet ediyor. ADFD tarafından finanse edilen girişim, gelişmekte olan ülkelerde hükümet garantili yenilenebilir enerji projeleri için kullanılabilecek.

14 Kasım’da açıklandığı üzere, Abu Dabi Kalkınma Fonu (ADFD) ve Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA), IRENA / ADFD Proje İmkanı aracılığıyla 50 milyon ABD Dolarından fazla fon için başvuru yapmaya davet ediyor. ADFD tarafından finanse edilen girişim, enerji erişimini arttırmak, geçim kaynaklarını iyileştirmek ve sürdürülebilir kalkınmayı ilerletmek isteyen gelişmekte olan ülkelerde hükümetin garantili yenilenebilir enerji projeleri için kullanılabilecektir.

ADFD, IRENA tarafından önerilen yenilenebilir enerji projelerine, yedi yıllık finansman döngüsünde imtiyazlı kredilere 350 milyon ABD doları (AED1.285 milyar AED) sağlamayı taahhüt etmiştir.

İmkan, özellikle bakanlıklar, kamu hizmeti kuruluşları ve kırsal alan elektriklendirme ajansları tarafından sunulan projeler için – ADFD kredisi için devlet garantisi alabilen – teklifleri memnuniyetle karşılamaktadır.

IRENA Genel Müdürü Adnan Z. Amin “Yenilenebilir enerjinin dünyanın dört bir yanındaki insanların geçim kaynakları üzerinde güçlü bir etkisi olabilir” açıklamasında bulundu. “İşleri yaratırken ve yerel toplulukları güçlendirirken, enerjiye erişimi genişletmek ve sosyo-ekonomik refahı geliştirmek yolunda en uygun maliyetli seçenektir. Bugün, yedinci finansman döngüsünde, IRENA/ADFD Proje İmkanı, yenilenebilir enerji kullanımı yoluyla gelişmekte olan ülkeleri desteklemek için enerji dönüşümünden yararlanan pozitif değişimi teşvik ettiği kanıtlanmış bir geçmişe sahiptir. ”

ADFD Genel Direktörü Muhammed Saif Al Suwaidi, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Başladığı 2012 yılından bu yana, IRENA/ADFD Proje İmkanı, BAE’nin gelişmekte olan ülkelerde geleneksel enerji kaynaklarına uzun vadeli bir alternative olarak sürdürülebilir yenilenebilir enerji çözümleri sunma vaadini sürdürmeye devam etti. Yenilenebilir enerji sektörünün ilerletilmesi, BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmasının yanı sıra iş olanakları yaratmaya ve ekonomik büyümeyi teşvik etmeye yardımcı oluyor. Bu imkanın işaretlediği kilometre taşlarıyla gurur duyuyoruz ve yedinci ve son finansman döngüsü için en yeni ve etkili uygulamaları almaya bekliyoruz.”

İlk beş döngüde, IRENA/ADFD Proje İmkanı, proje maliyetlerinin %50’sini kapsayan, dünya genelinde 21 yenilenebilir enerji projesine 214 milyon ABD doları tahsis etti. Bu sayede, 100 milyondan fazla yenilenebilir enerji kapasitesi çevrimiçi hale getirilerek, enerji erişimi yoluyla bir milyonun üzerinde kişinin hayatı iyileştirildi. Asya, Afrika, Latin Amerika ve Küçük Ada Gelişmekte Olan Ülkeleri kapsayan projeler, rüzgar, güneş, hidro, jeotermal ve biyokütle – ve yenilenebilir enerji kaynaklarının tam spektrumunu kapsamaktadır. Sürdürülebilir kalkınmaya yönelik toplam 350 milyon ABD doları tutarında bir katkı sağlama taahhüdünü yerine getirmek için ADFD, tüm ödenmemiş fonları yedinci ve son döngüde tahsis edecektir.

Altıncı finansman döngüsü için seçilen projeler, Ocak 2019’da açıklanacaktır.

Yedinci döneme ait özet uygulamalar 14 Şubat 2019 saat 17: 00’ye kadar kabul edilecektir.

Daha fazla bilgi için lütfen www.irena.org/adfd adresini ziyaret edebilirsiniz.

Buradan, daha önce seçilmiş olan projeler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy