Haberler

Afrika Kalkınma Bankası jeotermali temiz enerji çabalarının kilometre taşı olarak öne çıkardı

Menengai, Kenya'da Kuyu-01 lokasyonunda görevli kişiler (Kaynak: Thinkgeoenergy haber görseli)
Cannur Bozkurt 29 Tem 2018

Kenya'daki Menengai jeotermal enerji projelerinin başarısı ile heyecanlanan Afrika Kalkınma Bankası, temiz enerji-finansman portföyünün payını % 100'e çıkarmayı planlıyor.

Afrika Kalkınma Bankası, 2016’da % 16 olan temiz enerji-finansman  portföyünü şu anda % 74’e yükseltmiş durumda.

Bu ay, Afrika Kalkınma Bankası Başkanı Akinwumi Adesina, Kenya hükümeti ve banka yetkilileri ile beraber bir santrali ziyaret eden  Jeotermal Kalkınma Şirketi (GDC) Genel Müdürü Johnson Ole Nchoe “Jeotermal kaynak Afrika’nın bu bölgesinde ve Kenya’da benzersiz bir şekilde bol miktarda bulunmaktadır. Güç santrallerini buraya koymak için yeterince buhar ürettik, ”dedi.

Menengai, 2011 yılından bu yana elektrik üretimi amacıyla açılan 40 jeotermal kuyudan biridir. Santral, tam kapasite ile, Kenya ulusal elektrik şebekesine 12,5 megavat elektrik üretecektir.

Banka, 2016 yılı Kasım ayından bu yana, 2007-2011 yıllarında yenilenebilir enerji finansman portföyünü % 14 seviyesinden, 2012-2016 döneminde % 64 seviyesine yükseltmiş ve 2017 yılında yenilenebilir enerji finansmanında % 100 yatırım yapmıştır.

Bu, Bankanın Afrika’daki enerji açığının üstesinden gelmek için temiz ve verimli enerji çözümleri bulma taahhüdünde önemli bir dönüm noktasıdır.

Kaynak: THINKGEOENERGY