Haberler

Ahi Evran Üniversitesinin kaplıca tedavisi ve sera projeleri, Avrupa’dan yatırımcıların ilgisini çekti.

Ahi Evran Üniversitesi, Kırşehir (kaynak: Üniversite web sitesi)
Cannur Bozkurt 27 Haz 2019

YÖK’ün pilot olarak seçtiği Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin kaplıca tedavisi ve jeotermal sera projeleri, Avrupalı yatırımcılardan ilgi gördü.

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) pilot olarak seçtiği Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin (KAEÜ) kaplıca tedavisi ve jeotermal sera projeleri, Avrupalı yatırımcılardan ilgi gördü.

Üniversitenin projeleri kapsamında, 150 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi açılışa hazır hale getirildi. KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Avusturya’da açılan fuarda hastane ve burada verilecek kaplıca tedavisinin tanıtımını yaptı.

Almanya, İsviçre ve Avusturya’da yapılan toplantılarda, Kırşehir’de verilecek kaplıca tedavisinin faydaları anlatılarak, Avrupa ülkelerine göre daha ekonomik olan bu fırsatın özellikle emekliler için değerlendirilmesi kararlaştırıldı.

Üniversitenin diğer bir çalışması olan Jeotermal Sera Projesi’yle de yurt dışından yatırımcılar ilgilenmeye başladı. Hollanda’da yaşayan gurbetçi bir yatırımcı, fizibilite çalışması için projenin uygulanacağı bölgede araştırma yaptı. Rektör Karakaya ve proje yürütücüleriyle görüşen yatırımcı, jeotermal sera kurmak için yer tahsisi ile ilgili müracaatta bulundu.

Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, YÖK tarafında jeotermal ve tarım alanında pilot üniversite seçilmelerinin ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının da desteklediği 7 proje hazırladıklarını söyledi.

Projeler ve özellikle de kaplıca tedavisinin tanıtımı için Avrupa ülkelerinde çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Karakaya, şu açıklamalarda bulundu:

“Yerli ve yabancı yatırımcılar projelerimize büyük ilgi duyuyor. Hollanda ve Avusturya’dan somut girişimler var. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili çokça ilanlarımız olacak çünkü üniversitenin üretimin içinde olduğu çok yeni bir proje bu. Türkiye’de ilk defa uygulanan projeler.”

Pilot üniversite koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Ayrancı ise, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yapılacak jeotermal seraları desteklemesinin söz konusu olduğunu aktararak, Ahi Evran Üniversitesinin de kısa süre içerisinde hayata geçirilecek uygulama serasıyla bilimsel katkı yapacağını dile getirdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı