Haberler

Almanya Bavyera’da, jeotermal enerji kullanımının geleceği hakkında tutkulu tartışmalar

Münih, Bavyera / Almanya'ya bakış (kaynak: Praxisforum Geothermie.Bayern)
Cannur Bozkurt 17 Eki 2019

Münih'te 7.’si gerçekleşen Praxisforum Geothermie kongresinde, katılımcılar, derin jeotermal enerji sektörünün, Bavyera ve Almanya'da inşaat sektöründe acilen ihtiyaç duyulan ısıtma sağlama potansiyelini nasıl geliştirebileceklerini tutkuyla tartıştılar.

Bilim, politika ve endüstri uzmanları, derin jeotermal enerji sektörünün kongre günü sabah saatlerinde Praxisforum Geothermie’de, inşaat sektöründe acilen ihtiyaç duyulan ısıtma sağlama potansiyelini nasıl geliştirebileceğini tartıştı.

Tutkulu tartışmalar, bu yılki etkinliğin başlangıcına eşlik etti. RWI Leibniz Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nden Prof. Manuel Frondel’in ilk olan açılış konuşmasında CO2 fiyatlandırması tezini sunduktan sonra – Alman hükümeti tarafından iklim paketinde kararlaştırıldığı gibi düşük bir başlangıç ​​fiyatına sahip bir emisyon ticaret sistemi için yalvardı. Alman Jeotermal Birliği’nden Erwin Knapek, “Ton başına 110 avroluk bir CO2 fiyatı olmadan, Almanya’da yeniliğimiz yok” dedi. “Yavaş başlayamayız, artık vaktimiz yok.”

Açılış konuşmasında Rödl & Partner’dan Benjamin Richter, iklim koruması için ısı geçişinin önemini açıkladı: “Isı, enerji kaynaklı emisyonlarımızın yüzde 51’ini oluşturuyor. Ek olarak, fosil enerji ithalatına büyük bir bağımlılığımız var.” Rödl & Partner, yerleşim şekli ve ısı yoğunluğu arasındaki ilişkiyi haritalandırmak için “ısı hedefi”olan bir matris geliştirmiştir. Analizlerden çıkan sonuçlardan biri şudur: “Başarılı bir ısı karışımı, şehir düzeyine bağlı olarak bir araç karışımı gerektirir. Yoğun nüfuslu bölgeler için, derin jeotermal enerjiden bölgesel ısıtma kilit teknolojilerden biridir.”

Üçüncü açılış konuşması, Bavyera Molasse Havzası’na toplam jeotermal sistem olarak verildi. Münih Teknik Üniversitesi’nde jeotermal enerji sistemleri profesörü olan Prof. Michael Drews, pratikte araştırmaların neler yapabileceğini açıkladı. Akış hızları, gerilmeler, basınç ve sıcaklıklar arasındaki karmaşık etkileşim alanında hala açık sorular var.

İklim paketinin CO2 fiyatı yeterince çarpıcı değil

Kongre günü Forum I’deki konuşmacılar büyük ölçüde Alman hükümetinin sunduğu iklim paketinin iklim koruma hedeflerine ulaşmak için yeterli olmayacağı konusunda anlaştılar. Avukat Becker, Büttner, Held’ten Matthias Albrecht “Politika gelişmeyi takip ediyor” dedi. “Çok daha iddialı bir başlangıç ​​yapmalıyız. Vatandaşlar ve sanayi hazır.” Ayrıca, EEG (yenilenebilir enerji yasası) ve CHP (birleşik ısı ve güç) vergisinin kaldırılmasını istedi. “Bu bürokratik bir canavar ve ölümcül bir direksiyon efekti var.”

Jeotermal enerjinin politika ve nüfus hakkında daha geniş bir algı bulması gerektiği, birçok konuşmacı tarafından doğrulandı. B.E.B’den Ralf Hengherr “Alternatif olarak jeotermal enerjiyi devreye sokmalıyız” diyor.

Sunumlarında, Dr. Michael Rapp (AGFW) ve Herbert Koschel (Stadtwerke München) yeşil bir bölge ısıtma kaynağının topluluklara birçok fayda sağladığını gösterdi. Katma değer bölgede kalır ve iklim koruma hedeflerine ulaşılabilir. Erdwärme Grünwald’dan Andreas Lederle, belediye jeotermal merkezi ısıtma şebekelerinin ağını da savundu: “Bu, iklim değişikliği ve ısı için kraliyet yol.”

Sonuçtaki canlı panel tartışması, halk arasında tekrar jeotermal enerji algısı ile ilgilendi. Konuşmacılar, sektörde daha güçlü bir ağ oluşturma ve siyasi komitelerde tutarlı lobi çalışmaları için yalvardı. O zaman jeotermal enerji potansiyelini geliştirebilir. Praxisforum Geothermie.Bayern, bu yıl 7. kez düzenlenen, Bavyera, Almanya’daki jeotermal projelerin tartışılmasına ve geliştirilmesine büyük katkı sağlayan önemli bir etkinlik oldu.

Daha fazla bilgi www.praxisforum-geothermie.bayern adresinde bulunabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy