Haberler

Almanya’daki jeotermal ısı ve elektrik potansiyelinin değerlendirilmesi

Holzkirchen jeotermal enerji santrali, Almanya (kaynak: Turboden)
Cannur Bozkurt 6 Oca 2020

Açıklanan yeni bir çalışma, hem elektrik hem de ısı üretimi için teknik ve ekonomik olarak uygun jeotermal potansiyel konusunda bir görüş sunmaktadır.

Almanya’da yakın zamanda yayınlanan bir araştırma, Almanya’da ısı ve elektrik (CHP) üretimi için hidrotermal jeotermal enerjinin potansiyelini araştırıyor. “Mevcut hidrotermal ısının teorik potansiyeline dayanarak, teknik ve ekonomik potansiyel mevcut jeotermal santrallerin incelenmesi ve analizi ile belirlenir. Bu amaçla, enerji santrallerinin termodinamik ve ekonomik performansı analiz edilerek verimlilik ve üretim maliyetleri için modeller geliştirilmiştir. Bu analize dayanarak, 12,2 PWhel ve 16,7 PWhth teknik potansiyeli ve 9,1 PWhel ve 12,5 PWhth ekonomik potansiyeli belirlenmiştir.”

9.1 TWhel’in ekonomik potansiyeli 9.100 GWhel’e, 12.5 TWhth’in ısı potansiyeli ise 12.500 GWhth’e eşittir.

Eğer kişi bunu potansiyel bir elektrik üretim kapasitesi değerine çevirmeye çalışacak olsaydı -çok ihtiyatlı bir tahminle – bu rakam 1.300 MW kurulu jeotermal enerji üretim kapasitesine ya da yaklaşık 1.700 Mwtermale denk gelirdi.

Yazarlar, “Almanya’daki brüt elektrik talebinin % 1,5’i ile sunulan sürdürülebilir ve ekonomik potansiyelin sadece hidrotermal kaynaklar için türetildiği düşünülmelidir, çünkü bu kaynaklar genel jeotermalin sadece % 5’ine tekabül etmektedir. Almanya’daki kaynaklar, Gelişmiş Jeotermal Sistemler (EGS) tarafından petro-termal kaynakların kullanımını desteklemek için artan araştırma ve finansal teşvikler, devam eden enerji geçişi içinde jeotermal enerjinin potansiyel rolünde önemli bir artışa yol açabilir. ” demekteler.

Kaynak: ThinkGeoEnergy