Haberler

Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nde jeotermalin enerji ve ısıtma amaçlı değerlendirilmesi

Almanya, Münih'den bir görünüm (kaynak: Praxisforum Geohtermie.Bayern/ Enerchange)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 15 Eki 2018

İşletmede 22 ve geliştirme aşamasında olan birçok jeotermal tesisi ile Almanya'nın Bavyera Eyaleti, Avrupa'nın en sıcak jeotermal pazarlarından biridir. Eyalette altı santral enerji üretmekte, (bunlardan dördü aynı zamanda ısı üretiyor) ve 16 tesis, bölgesel ısıtma sistemlerine sürdürülebilir jeotermal ısı sağlamaktadır.

Bugün Bavyera’da altı tane jeotermal enerji santrali bulunmakta, bunlardan dördü aynı zamanda ısıtma projelerine ısı sağlamaktadır. Eyalette bölgesel ısıtma sistemlerini besleyen 16 jeotermal ısıtma tesisi bulunmaktadır. Holzkirchen şehrinde, bu sene Aralık ayında, yeni bir jeotermal tesis ısı tedarikine başlayacaktır. Sondaj çalışmaları Garching (Alz) ve Münih-Sendling ve Bruck projelerinde yapılan sondajlar başarılı sonuçlanmış ve halen ilk kuyusunun sondajı devam eden Dorfen projesine ek olarak planlanan birçok proje bulunmaktadır.
Bölgeden son başarı hikayesi, 3.832 metre derinliğe açılan kuyunun, sıcak yeraltı suyuna başarıyla ulaştığını açıklayan Garching an der Alz’den gelmekte. Test sonuçları, 125 santigrat derece ile, yeterince sıcak ve 105 litre/saniye değerinde çok iyi bir akış hızına sahip olduğunu göstermekte. İkinci kuyu için sondajın yakında başlaması planlanmakta. Hedef Garching’de jeotermal enerji santrali kurarak, en az 3.5 MW elektrik üretmektir.
Münih’de 80.000 konut jeotermal ile ısınacak
Münih şehri, sıcak yeraltı suları üzerinde bulunmaktadır. Stadtwerke München (SWM), yaklaşık 80 bin Münihlinin yaralnacağı, jeotermal yakıtla beslenen sürdürülebilir bölge ısıtması planlamaktadır. Greater Munich bölgesindeki birçok proje halihazırda başarılı bir şekilde faaliyet göstermektedir ve Münih-Sendling’teki mevcut SWM projesine ilişkin araştırma sonuçları umut vericidir. 2020 yılından itibaren Orta Avrupa’daki en büyük jeotermal ısıtma tesisinin 50 MW’lık ısı çıkışı ile faaliyete geçmesi planlanmaktadır.
Bavyera oldukça değerli bir potansiyele sahip
Derinlerde bulunan jeotermal enerjinin ekonomik olarak değerlendirilmesi özel jeolojik şartlara ihtiyaç vardır. Isomol’un araştırma projesinin verilerine göre, bu şartlar, Güney Bavyera’da, Üst Jurassic yaşlı büyük ve çok verimli termal akiferde bulunmaktadır. Bu potansiyel, Bavyera’yı Almanya’da bir lider haline getirmekte ve Orta Avrupa’da da teknoloji geliştirme ve jeotermal enerji kullanımında merkezi bir rol oynamasına yol açmaktadır. Jeotermal potansiyel daha da geliştirilecektir.
Yaklaşan Praxisforum Geothermie.Bayern (16-18 Ekim 2018), Bavyera ve ötesindeki sektör için gelişme, teknoloji ve sektörün bir görünümünü kapsayacak sunumlarla paylaşımlar sağlayacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy