Haberler

Almanya’nın en derin Hidro-Jeotermal Kuyularının Sondaj Zorlukları

erdwerk.com ekran görüntüsü
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 12 Ara 2018

Erdwerk tarafından yayımlanan Almanya nın en derin Hidro jeotermal kuyularında karşılaşılan güçlükler ingilizce olarak rapor halinde sunuluyor.

Almanya’nın en derin Hidro-Jeotermal Kuyularının Tasarımı İçin Sondaj Zorlukları ve Sonuçları raporu yayımlandı. Erdwerk tarafından yayımlanan ingilizce rapor, Almanya’nın en derin Hidro jeotermal kuyularında karşılaşılan güçlükleri ve bunların nasıl üstesinden gelindiğini paylaşmaktadır.

Rapora göre 2016-2017 yılları arasında Holzkirchen’de sondajı gerçekleştirilen iki kuyu karbonat rezervuar hedefli 4,600 ve 5,200 m TVD (gerçek dik derinlik) derinliklere sahiptir. Bu derinliklerde jeotermal akışkanın düşük tuzlulukta ve uygun ısı transferi sağlayabildiği görülmüştür.

İlk kuyuda gaz kick olmuş ve kuyu saptırılarak (side-track) gaz gelişi olan yapıdan uzaklaşma hedefiyle sondaj devam etmiştir. Kuyu, hedeflenen 5,600 m MD (ölçülen derinlik) derinliğe ulaşmış ve başarıyla test edilmiştir.

İkinci kuyu Haziran 2016 yılında kazılmaya başlanmış “differential sticking (sondaj dizisinin kuyu duvarına yapışması)” ile iki kez karşılaşılmıştır. Kuyuya indirilen liner ve sondaj dizisi (BHA) kuyu duvarına yapışmıştır. Kuyu 6,084 m MD derinlikte tamamlanmış ve başarı ile test edilmiştir.

Karşılaşılan en güç problemler ani gözenek başınç değişimlerinin kuyuların derin kısımlarında kendini göstermesinden kaynaklanmıştır (Oligosen ve Üst Kretase 3,000m- 4,500m TVD). İki kuyunun da sorunlu bölümlerinde eş kuyu çapına sahip olmaları sağlanabilmiştir.

Münich bölgesinde gelecekte kazılacak kuyular için 6 koruma kılıf borusu kullanılması böylece “differential stick” yaşanmaması için çamur ağırlığının istenen düzeyde artırılabilmesine olanak verecektir.

Raporun tamamı buradan indirilebilir.

Kaynak: Erdwerk.com