Haberler

Almanya’nın Hamburg kentinde yerel ticaret odası jeotermali zorladı

Hamburg limanının, Almanya'daki şehir görüntüsü (kaynak: flickr / 146128593 @ N04, kamu malı)
Cannur Bozkurt 11 Kas 2019

Almanya'nın Hamburg kentinin yerel Ticaret Odası, belediyeyi, gelecekteki ısınma kaynakları için jeotermal enerjiyi araştırmayı desteklemek üzere zorluyor.

Alman gazetesi Die Welt’te yayınlanan bir habere göre Hamburg Ticaret Odası, Senato’nun Hansa kentinde jeotermal enerjiyi (jeotermal enerjinin kullanımı) daha fazla teşvik etmesini istiyor.

Hamburg Ticaret Odası Enerji Komitesi üyesi ve EnergieNetz Hamburg CEO’su Matthias Ederhof, “Jeotermal enerji olmadan, gelecekteki bir bölgesel ısıtma arzı, yenilenebilir enerjiler temelinde ve Hamburg’daki atık ısı temelinde büyük ölçüde veya tamamen çalışmayacak” dedi. “Gelecekte, ısı uygulamaları için hidrojen üretimi yoluyla doğrudan veya dolaylı olarak değerli yenilenebilir elektrik kullanılmadan önce, Hamburg kentindeki tüm derin jeotermal ve atık ısı potansiyeli tutarlı bir şekilde kullanılmalıdır.”

Güney Almanya’da, jeotermal enerji birkaç yıldan beri bir çok projede kullanılıyor. Mesela Münih, şu anda kentsel arazide bu amaçla altyapısını genişletiyor. Bu teknoloji için kuzey Almanya’da da potansiyel var. Belediye şirketi Hamburg Energie, Wilhelmsburg’da, Federal Ekonomi Bakanlığı tarafından enerji geçişi için bir pilot proje hazırladı. Wilhelmsburg’daki enerji deposunun etrafındaki yeni bir bölgesel ısıtma sistemi, uzun vadede jeotermal enerjinin kentsel ısıtmada kullanımı ile, 70.000 nüfusa kadar enerji sağlayabilir. Hamburg Energie Üretim / Taahhüt Başkanı Thomas-Tim Sävecke “Wilhelmsburg’daki jeotermal projemiz için federal fon alabildiğimiz için çok mutluyuz. Bu Kuzey Almanya’da jeotermal enerjinin kullanımı için bir dönüm noktası oluşturmamızı sağlayacak. Hemen Wilhelmsburg’daki çalışmaya başlayabiliriz. Kontrol edilecek yeni bir şey olmadığından, sadece gerçek bir kuyu ile yeni görüşler sunabiliriz.” dedi.

Bununla birlikte, gereken iki sondajın finansal olarak nasıl güvence altına alınabileceği henüz belli değil, ki bu da yaklaşık 20 milyon avroya mal olacak. Matthias Ederhof, “Hamburg Energie’nin Wilhelmsburg’daki jeotermal projesi için Hamburg kentinden finansal desteğe ihtiyacı var – Senato projeye bağlayıcı destek sağlamalıdır” diyor. “Münih’teki 80.000 konut birimi için yeni ve büyük bir jeotermal projesi şu anda belediye desteği ile uygulanıyor. Hamburg’da da mümkün olmalı. ”

Kaynak: ThinkGeoEnergy