Haberler

Almanya’nın Kirchweidach şehrinde modüler jeotermal santraller kuruluyor

Orcan Energy Enerji Üretim Birimleri (kaynak: şirket)
Cannur Bozkurt 13 May 2019

Kirchweidach'ta jeotermal projesine modüler bir jeotermal enerji üretim ünitesi teslim edildi. Beklenen ısı talebinin daha yüksek olması nedeni ile küçük modüler ünite, enerji üretiminde esneklik sağlayacak.

Almanya’nın Bavyera bölgesi Kirchweidach’taki alana yeni bir modüler jeotermal enerji üretim ünitesi teslim edildi.

Alman ORC sağlayıcısı Orcan Energy tarafından teslim edilen modüler santral, toplumun değişen ısı gereksinimlerine esnek bir şekilde çözüm olacak.

Geoenergie Kirchweidach Genel Müdürü Franz Heidelsberger paylaştığı video mesajında, jeotermal enerji üretimi için ilk modülün Nisan ayı ortasında teslim edildiğini duyurudu. Yeni bir dağıtım pompası monte edildiğinde elektrik üretimi başlayabilecek.

Isı gereksinimi planlanandan çok daha yüksek

Kirchweidach’taki jeotermal santral, 400’den fazla haneye ve yerel işletmelere ısı tedarik etmektedir. Örneğin Steiner şirketi, yerel domates, salatalık, biber ve çilek üretmek için tüm yıl boyunca jeotermal ısı kullanan seralar işletmektedir.

Heidelsberger, hem hane halkında hem de sebze yetiştiriciliğinde, ısı talebinin başlangıçta planlanandan daha yüksek olduğunu bildirdi. Ek olarak, ısı kaybı mevsimsel olarak ve gün boyunca yoğun bir şekilde dalgalanmakta.

Modüler enerji santrali optimum şekilde çalıştırılacak

Bu nedenle, modüler bir elektrik santralinin Kirchweidach için sürekli üretim gerçekleştirecek ve daha büyük bir elektrik santralinden daha uygun olacağına karar verildi. Münih firması Orcan Energy’nin bireysel enerji üretim modülleri, akıllıca bağlanabilir ve mevcut ihtiyaçlara bağlı olarak tek tek veya birlikte farklı biçimlerde kullanılabiliyor.

2020’nin sonunda, farklı boyutlarda daha fazla modülün kademeli olarak eklenmesi için ilk adımlar atıldı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy