Haberler

Anadolu Ajansı’ndan Enerji Gazeteciliği Eğitimi

Newspaper stand (source: flickr/ Yukiko Matsuoka, creative commons)
Eren Günüç 25 Eki 2017

Anadolu Ajansı tarafından enerji gazetecileri için yeni bir eğitim programı başlatıldı. Bu harika fikiri ThinkGeoEnergy ailesi olarak destekliyoruz ve Jeotermal Enerji haberleri konusunda yardıma açık olduğumuzu da bildiriyoruz.

Türk haber ajansı Anadolu Ajansı (AA) kısa bir süre önce, Türk Uluslararası İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TIKA) ve AA Haber Akademisi’nin işbirliğiyle Ankara’daki uluslararası katılımcılar için “Enerji Gazeteciliği Eğitimi” ni başlattığını duyurdu.

Bunun gazetecilere enerji haberciliği konusunda yardımcı olmak için yalnızca habercilere ve gazetecilere yardımcı olmak için parlak bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz, bu aynı zamanda enerji kapsama alan enerji sektörünü desteklemenin harika bir yolu olacaktır.

Programa kapsamında haber bölümünde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Ukrayna, Özbekistan ve Moğolistan olmak üzere altı farklı ülkeden 23 uluslararası stajyer programına başladı.

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye Petrolleri (TP) ve Ankara Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Türkiye Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü ve Enerji Piyasaları Enstitüsü’nden öğretim üyeleri ve Politikalar (EPPEN), AA’nın farklı sektörlerde uzmanlaşmış raporlama kurma vizyonuna uygun olarak eğitim sunacaktır.

Programın bir parçası olarak raporlama ve görüşme teknikleri, enerji politikaları, küresel doğal gaz ve petrol piyasası ve enerji yasası da dahil olmak üzere çeşitli konular ele alınacaktır. Stajyerlere eş zamanlı Rusça çeviri sağlanacaktır.

Anadolu Ajansı’nın eğitim programı hem teorik hem de pratik dersleri kapsayan 26 günlük bir program sunduğu için benzersizdir. Program 23 Ekim Pazartesi günü başladı ve 17 Kasım’a kadar devam edecek.

Başarılı katılımcılar, eğitimlerinin sonunda uluslararası alanda tanınmış sertifikalar kazanacaklar.

Kaynak:  Anadolu News Agency, ThinkGeoEnergy aracılığıyla