Haberler

Asya’da jeotermal enerjinin elektrik ve doğrudan kullanımını artırmak için ne gerekli?

Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 5 Kas 2018

ASEAN ve Doğu Asya (ERIA) Ekonomik Araştırma Enstitüsü, Asya'da enerji üretimi ve doğrudan kullanımı için jeotermal kaynakların geliştirilmesi için gereken yeniliklere dair mükemmel bir genel bakış sunuyor.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan bir raporda,  ASEAN ve Doğu Asya (ERIA) Ekonomik Araştırma Enstitüsü, Asya’da enerji üretimi ve doğrudan kullanımı için jeotermal kaynakların geliştirilmesi için gereken yeniliklere dair mükemmel bir genel bakış sunuyor.

ASEAN ve Doğu Asya Ekonomik Araştırma Enstitüsü, “Geleneksel ve Yeni Tip Jeotermal Kaynakların Sürdürülebilir Kullanımı için Gerekli Yeniliklerin Değerlendirilmesi ve Doğu Asya’daki Yararları” konulu ilginç bir rapor yayınladı. Rapor Kasumi Yasukawa ve Venkatachalam Anbumozhi tarafından yazılmıştır.

Bu rapor, jeotermal enerji üretimi, doğrudan kullanımı ve GSHP’nin teknik, sosyal, politik, yasal ve mali engellerini; Çin, Endonezya, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Malezya, Filipinler, Tayland ve VietNam daki tahmini faydaları eleştirel bir şekilde incelemektedir.

Jeotermal Enerjini kullanımının tahmini faydalar çoktur ve ülkeler arasında farklılık gösterir. Örneğin, % 70’lik bir hedef kapasite faktörü ile Endonezya, 232 milyar varil petrol tasarrufu sağlayacak, 129 milyon ton karbon emisyonunu önleyecek ve yaklaşık 15.000 yerel iş üretecek durumdadır.

Filipinler, Japonya, Çin ve Kore Cumhuriyeti’nde benzer ölçekte potansiyel net faydalar vardır. Kaynağın geliştirilmesine yönelik engeller arasında ise, Endonezya’da jeotermal sektöre teknik ve politik zorlukların hakim olduğu, Filipinler’de mali engellerin yaygın olduğu tespit edilmiştir. Sosyal engeller, Japonya’da doğrudan kullanım ve GSHP ile ilgili bir sorun olmaya devam etmektedir.

Acil politika eylemi için üç ana alan tavsiye edilmiştir.

  • Her devlet varlığının jeotermal güç gelişiminin üç farklı aşamasında kritik teşvikler ve imtiyazlar sağlamadaki rolünü tam olarak açıklığa kavuşturmak;
  • Jeotermali, doğrudan kullanım ve GSHP için tarife belirleme ve vergi teşviklerinin bir kerelik bir etkinlik olarak değil, bir süreç olarak – yayınlanan bir metodoloji ve paydaş danışmanlığına dayalı bir süreç olarak görmek, ve;
  • Yeni kaynakların geliştirilememesi genellikle yedek kapasite ile ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklandığından; araştırma ve geliştirmeye daha fazla harcama yapmak.

Kaynak: Thinkgeoenergy