Haberler

Avrupa jeotermal grupları, Jeotermal Enerjinin Kullanımının Arttırılması Çağrısı başlattı

Avrupa jeotermal kurulu gücü - enerji ve ısıtma; 2017 (kaynak: EGEC)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 30 Kas 2018

Avrupa jeotermal ve yenilenebilir enerji dernekleri, Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa ülkelerini, jeotermal enerjide teknolojinin gelişimi, araştırma, geliştirme ve inovasyona olan desteğini yoğunlaştırmaya ve buradaki kilit engeli ele alan bir Avrupa Jeotermal Arama Kampanyası başlatmaya çağırmaktadır.

28 Kasım’da yapılan duyuruya göre, çeşitli Avrupa jeotermal dernekleri ve grupları, Avrupa’da (ve ötesinde)  jeotermal enerjinin kullanımının artması için bir çağrı başlattı.

Jeotermal enerji, yer yüzeyinin altında ısı biçiminde depolanan enerjidir. Daha derin olanı, Dünya’nın iç kısmına nüfuz eder, daha sıcak olur. İnsan standartlarına göre tükenmez ve şimdiye kadar sadece ısıtma, soğutma ve elektrik üretimi için sınırlı ölçüde kullanılmıştır.

Jeotermal enerji, neredeyse her yerde mevcut olan, büyük oranda CO2 içermeyen yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Teknolojinin ısıtma, soğutma ve elektrik tedarik ihtiyaçlarını güvenilir bir şekilde karşıladığı kanıtlanmıştır. Jeotermal ayrıca yerel ekonomik kalkınmayı ve iş alnları yaratılmasını teşvik eder. Aynı zamanda enerji güvenliğine önemli bir katkıda bulunur. Bu yenilenebilir kaynağın daha fazla değerlendirimi, kamu makamları ve özel sektör tarafından güçlü bir taahhüt gerektirir. Kamunun yaklaşımı jeotermal enerjinin desteklenmesinde kilit rol oynamaktadır.

Jeotermal enerjiye ilişkin uygulamalarda, destek programları yoluyla proje geliştiricilerine ve istikrarına yönelik yatırımın güvenliğini ve yeterli lisans ve düzenleme koşullarını sağlamak için dengeli bir düzenlemenin hayata geçirilmesi çok önemlidir. Düzenleme, jeotermal enerji teknolojilerinin özelliklerini ve ayrıca geliştirme için uzun vadeli bir perspektifi göz önünde bulundurmalıdır.

Araştırma ve inovasyona yapılan yatırım, doğrudan jeotermal enerjinin dağıtımı ile bağlantılıdır: araştırmalar, araştırma sondajlarının kilometrelerinin toplamı ile jeotermal ısıtma sistemlerinin sayısı arasındaki korelasyonu göstermektedir.

Dolayısıyla, bu bildirime imza atanlar, Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, AB Üye Devletleri ve ilgili ülkeler tarafından jeotermal enerjide araştırma, geliştirme ve yeniliklere olan desteğin yoğunlaştırılması ve kilit engellere hitap eden bir Avrupa Jeotermal Arama Kampanyası başlatılması çağrısında bulunmaktadır.

Yerin derinliklerinde bulunan kaynağa ilişkin bilgi eksikliği jeotermal projelerin geliştirilmesinde bir engel teşkil etmektedir. Yeni jeolojik veriler jeotermal enerjinin gelişiminde bir momentum yaratmanın anahtarıdır.

Jeotermalin yaygınlaşmasının önündeki diğer engeller arasında dengesiz bir mali çerçeve yer almaktadır. Orantısız vergiler ve harçlar, jeotermal enerji gibi çevre dostu bir teknolojinin gelişmesine engel olabilir. Avrupa Kurumları ve AB Üye Devletleri, jeotermal tesislerin ticari, belediye ve özel işletmecilerinin gereksiz idari ve mali yükünü kaldırmalıdır; çünkü bu yüksek verimli teknoloji, 2030 ve 2050’ye kadar Avrupa Enerji ve İklim hedeflerine önemli bir katkı sağlayabilir ve bu sayede iş olanakları ve yerel kalkınma yaratabilmektedir.

Jeotermal santraller düşük işletme maliyetleri ile karakterizedir. Yüksek ön yatırım maliyetleri, özellikle yeni alanlarda jeotermal proje geliştiricilerine özel bir zorluktur. Projenin nihai çıktısı kesin olarak bilinmeden önce, ön yatırım, arama ve fizibilite aşamasında, yüksek maliyetli yatırımlar gereklidir. Bu finansman engelleri, jeotermal projeler için sermaye maliyetini düşürürken Avrupa çapında etkinliğini kanıtlayan araçların başlangıç ​​aşamasında garanti veya hibe yoluyla daha iyi tazmin edilmesi gerekir.

Jeotermal enerji, insanlar, çevre ve iklim için iyidir! Artık harekete geçme zamanı.

Jeotermal enerjinin tüm uygulama alanlarında daha güçlü bir şekilde kullanılmasını siz de destekleyin.

Çağrıyı imzalayan dernek ve gruplar:

 • Acluxega (Asociación Clúster da Xeotermia Galega)
 • AFPG (Association Francaise des Professionnels de la Géothermie, Fransa)
 • APPA (Asociacón de Empresas de Energías Renovables, İspanya)
 • Bodem Energie (Hollanda)
 • Bundesverband Geothermie (Almanya)
 • European Geothermal Energy Council (EGEC)
 • Estonian Geothermal Association (Estonya)
 • Geothermie Schweiz (İsviçre)
 • Geothermal Association Ireland (İrlanda)
 • Hungarian Geothermal Association (Macaristan)
 • Macedonian Geothermal Association (Makedonya)
 • Polish Geothermal Society (Polonya)
 • Rete Geotermica (İtalya)
 • Romanian Geoexchange Society (Romanya)
 • SER (Syndicate des énergies renouvelables, Fransa)
 • UGI (Italian Geothermal Union – İtalya)
 • ANIGHP (Associazione Nazionale Impianti Geotermia Heat Pump, İtalya)