Haberler

Avrupa Jeotermal Kongresi 2019 için düzenlenen ilgi çekici saha ziyaretleri

Dünya Forumu, Hague, Hollanda
Cannur Bozkurt 2 May 2019

11-14 Haziran 2019’da gerçekleşecek olan Avrupa Jeotermal Kongresi 2019 kapsamında, 14 Haziran 2019’da ilgi çekici saha ziyaretleri ve kısa bir kurs düzenlenecek.

Kongre programının bir parçası olarak, 14 Haziran 2019 Cuma günü katılımcıların deneyimlerini zenginleştirmek için saha ziyaretleri ve eğitim kursları dahil bir dizi etkinlik düzenlenmiştir.

Geziler ve eğitim kursları için biletler Kongre Kartı’na dahil değildir, ancak online kayıt yoluyla ayrı olarak satın alınabilirler. Kayıt ücretine öğle yemeği ve ulaşım dahildir.

Kayıt için son tarih: 31 Mayıs 2019

Faaliyetlere genel bir bakış aşağıda mevcuttur.

Aardwarmte Vogelaer ve Koppert Cress Jeotermal ısı tesisleri

Tarih: 14 Haziran 2019, 09:00 – 16:00 Cuma

Kayıt: 55 eur / kişi KDV Dahil

Bu gezi, seraların kullanımına yönelik iki jeotermal ısı tesisini ziyaret edecek.

Aardwarmte Vogelaer, Westland bölgesindeki yedi Hollandalı sera operatörü konsorsiyumudur. 2.400 metrelik bir derinlikte, kumtaşı içinde 90°C’ye kadar sıcaklıklara sahip termal akiferinden yararlanılmakta, enjeksiyon ve üretim kuyularında kullanılmaktadır.

Koppert tere Canavar bir sera şirketidir. İklim kontrolü için yüksek sıcaklıkta akiferli termal enerji depolama (ATES) sistemine güvenmektedirler. Koppert-Cress, Hollanda’da ısıyı bir pilot olarak maksimum 25°C’den daha yüksek bir sıcaklıkta muhafaza etmesine izin verilen 2 izin sahibi şirketten biridir.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilir ve kayıt yaptırabilirsiniz.

Lahey Plajı’nda Jeotermal Isı Tesisi Bergschenhoek ve “Zandmotor” (kum motoru)

Tarih: 14 Haziran 2019, 09:00 – 16:00 Cuma

Kayıt: 55 eur / kişi KDV Dahil

Bu saha gezisi; jeoloji, olası modern gün analogları, ısı ve hidrokarbon ortak yapımı, teknoloji, hidrokarbonlarla girişim, mekansal planlama ve uygulamalar gibi jeotermal arama ve üretiminin çeşitli yönlerine odaklanacaktır.

Kapsamlı bir petrol&gaz arama ve üretim geçmişinden sonra, Batı Hollanda Havzası şu anda Hollanda’daki en üretken jeotermal ildir.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilir ve kayıt yaptırabilirsiniz.

Schiedam’da Huisman Equipment tarafından yapılan sondaj sahası

Tarih: 14 Haziran 2019, 09:00 – 16:00 Cuma

Kayıt: 55 eur / kişi KDV Dahil

Huisman İnovasyon Kulesi (HIT), 55 m (180 ft) ayakları ve 46 m (150 ft) yükselticiyi ve dinamik ekipman hareketlerini simüle etme yeteneğine sahip, 96 m yüksekliğinde bir sondaj kulesidir. HIT, Huisman Schiedam rıhtım tarafında yer almaktadır ve diğerleri arasında gösterim ve test amaçlı kullanılmaktadır. Teçhizat, 10 km derinliğe kadar Ultra Derin Jeotermal kuyularını delmek için kullanılabilir.

Huisman Geo, Offshore Sondaj pazarı için ekipman tasarlama ve inşa etme konusundaki geniş deneyime sahiptir, ayrıca jeotermal kuyu sondajı için ekipman tasarlamaktadır.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilir ve kayıt yaptırabilirsiniz.

Sığ jeotermal teknolojisindeki gelişmeler ve uygulamadaki uluslararası kısa kurs

Tarih: 14 Haziran 2019, 09:00 – 16:00 Cuma

Kayıt (standart): 160 eur / kişi KDV Dahil.

Kayıt (öğrenci): 90 eur / kişi KDV Dahil.

GeoTrainet, sığ jeotermal operatörleri için, özellikle tasarımcılar (jeoloji dahil fizibilite ve tasarım çalışmaları yürütenler) ve sondaj şirketleri için Avrupa çapında eğitim ve sertifikasyon programının arkasındaki organizasyondur.

Elbette standartlar (CEN, VDI 4640-2), düzenlemeler ve pazar geliştirme ile ilgili güncellemeler ve sondaj / BHE, ısı pompaları, malzemeler ve büyük ölçekli tesisatlardaki en son teknik gelişmelere genel bir bakış sunacaktır.

Kurs, sığ bir jeotermal sahasına yapılacak bir gezi ile eşleştirilmiştir. Katılımcılar bir sertifika alacaktır.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilir ve kayıt yaptırabilirsiniz.

Leyweg Jeotermal Kuyusu Saha Ziyareti,

Tarih: 14 Haziran 2019, 09:00 – 12:00 Cuma

Kayıt: Ücretsiz

Ziyaret Lahey Şehri, Lahey Kongre Bürosu, Lahey İş Ajansı, Haagse Aardwarmte Leyweg (HAL), Lahey Şehri tarafından finanse edilmektedir.

Hague’de yoğun nüfuslu bölgede jeotermal projesi

Bu jeotermal proje Lahey’in Güney-Batı bölgesinde yer almaktadır ve konumu ve proje geçmişi nedeniyle benzersizdir. 2005 yılında bir çalışma ile başlamış ve 2 km derinlikte yeraltında su tutan bir kumtaşı tabakasının keşfi ile sonuçlandırılmıştır. Araştırma enstitülerinden yapılan birkaç doğrulama sonrasında, 2008 yılında yeni bir jeotermal projesi başlatılmıştır.

Jeotermal proje, Lahey Şehri, 3 konut şirketi, Eneco ve E-On Benelux (şimdi Uniper) arasında bir ortaklık başlatmıştır. İlk önce, projenin 4000 yeni konut binasına jeotermal ısı sunması planlanmıştır. 2010 yılında kuyular açılmıştır. Yaşanan bir kriz nedeniyle (2008-2011) pek çok konut projesi teslim edilmemiştir. 2013 yılında proje resmen iflas etmiştir. 2016 yılında, “Haagse Aardwarmte Leyweg” ortaklığıyla yeniden bir açılış yapılmıştır. 2018’de kuyular temizlenmiş, test edilmiş ve şimdi izin prosedürü uygulanmaktadır. Şehirlerde toplu ısıtma çözümlerinin geleceği nedir? Bu projeden teknik anlamda ve iş durumundan ne öğrenebiliriz?

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilir ve kayıt yaptırabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy