Haberler

Avrupa jeotermal piyasası çok daha fazla potansiyel ile yükseliş trendini sürdürüyor

Jeotermal kapasiteye genel bakış - güç ve ısıtma, EGEC Raporu 2018 (ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 7 Haz 2019

EGEC, Avrupa'da jeotermal pazarın istikrarlı bir şekilde büyümesine rağmen, artan jeotermal dağıtım için potansiyelinin daha fazla tanınması gerekliliğine değinen, yeni Jeotermal Piyasa Raporu’nu yayımladı.

EGEC Jeotermal Piyasa Raporu, son yıllarda gözlenen istikrarlı büyümeye yönelik eğilimi doğrulamakla birlikte, aynı zamanda Avrupa’da jeotermal enerjinin tam olarak kullanılmasını sağlamak için daha fazla tanınmaya ihtiyaç duyulduğunu da belirtmektedir.

Bu yayın, jeotermal sektörün istikrarlı gelişimini sürdürmesiyle ortaya çıkmaktadır. Çekirdek pazarlar, jeotermal elektrik, büyük jeotermal ısıtma ve soğutma projeleri ve küçük ölçekli jeotermal ısıtma ve soğutma sistemlerinin devreye alınmasında gelişmelere devam etmiştir. Bu arada, jeotermal enerjinin kullanımı, Hırvatistan’ın 2018 yılında ilk jeotermal santralinin devreye alınması gibi kilometre taşlarıyla coğrafi olarak da genişlemiştir.

Piyasa raporu, 2 Temmuz 2019’da 11: 00-12: 30 arasında yapılacak bir web semineri sırasında daha ayrıntılı olarak sunulacaktır.

Öte yandan, sığ jeotermal sektörü, hem tarihi pazarlara, hem de hızla büyüyen yeni pazarlara olan ilgiden dolayı elde edilen bir rakam olan 2 milyon ünite eşiğine yaklaşan sürekli bir büyüme sergilemektedir.

EGEC Jeotermal Piyasa Raporunun 2018 baskısı, Avrupa Enerji Sektöründe Temiz Enerji Paketinin Avrupa Birliği tarafından kabul edilmesinin ardından 2020-2030 yıl için politika, düzenleyici ve finansman çerçevesinin kabul edilmesinin ardından çok önemli bir zamanda ortaya çıkmaktadır. Bu baskı aynı zamanda 2020 Avrupa İklim ve Enerji çerçevesinin ulaşılabilecek hedeflerin karşılanabileceği politikaların değerlendirilmesi olarak da gelmektedir. Genişledikçe, jeotermal sektör pazar dinamikleri için, çoğu Avrupa ülkesinde uygun bir çerçevenin bulunmadığının altını çizilmektedir.

Raporun ana bulgularını buradan indirebilirsiniz.

EGEC Jeotermal Piyasa Raporunun tam sürümü, destekleyici veriler ve tablolar ile birlikte EGEC üyelerine sunulmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy