Haberler

Avrupa Jeotermal Sektörü, Lahey Holanda’da bir araya geldi

Avrupa Jeotermal Kongresi 2019, Lahey - Hollanda (kaynak: EGEC)
Cannur Bozkurt 12 Haz 2019

Jeotermal topluluğu, Avrupa’nın mükemmelliğini kutlamak ve jeotermal kaynakların kullanımının genişletilmesinde özel araçlar çağırmak amacıyla, Avrupa Jeotermal Kongresi 2019 aracılığı ile Lahey’de bir araya geldi.

Jeotermal Haberler’in de medya ortağı olduğu Avrupa Jeotermal Kongresi’ne 800’den fazla katılımcı katılıyor. Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC) tarafından Stichting Platform Geothermie, BodemenergieNL ve ana etkinlik sponsoru Energie Beheer Nederland BV (EBN) işbirliği ile düzenlenen etkinlik, bilim, inovasyon konularını kapsayan oturumlar ile tüm jeotermal topluluğun paydaşlarını, sergi, kurslar ve yan etkinlikleri de içeren zengin bir programla bir araya getirdi.

Jeotermali enerji geçişini bir köşe taşı yapan Hollanda, mükemmel bir sahne sunuyor. 2040 yılına kadar karbon nötr hale gelmeyi amaçlayan ev sahibi Lahey’de, önümüzdeki beş yıl içinde faaliyete geçmesi planlanan en az dört jeotermal ısıtma tesisi bulunuyor.

Lahey Belediye Başkan Yardımcısı Liesbeth van Tongeren şu açıklamalarda bulundu: “Lahey, vatandaşlarımız ve şirketlerimizle birlikte temiz enerjiye geçişi taahhüt ediyor. Bu nedenle uzmanların birbirlerinden bu temiz enerji kaynağını daha verimli kullanabilmelerini öğrenebilecekleri Avrupa Jeotermal Kongresi’ne ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Jeotermal temiz bir enerji kaynağıdır. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, şehir içinde ve çevresinde yaklaşık 15 jeotermal kuyu eklenerek, 100 000 haneye temiz ve sürdürülebilir ısı sağlabilecek.”

Ana sponsor EBN’nin CEO’su Jan Willem van Hoogstraten, “Jeotermal enerjiye inanıyoruz ve bunu Hollanda’daki doğal gaza mükemmel bir alternatif olmasından çok daha fazlası olarak görüyoruz” dedi. Hoogstraten sözlerine şöyle devam etti: “Jeotermal enerjinin, gelecekte sürdürülebilir bir enerji sistemine doğru enerji geçişinde büyük adımlar atmamıza yardımcı olabileceğine inanıyoruz” dedi.

Diğer birçok yerel, ulusal ve uluslararası siyasi ve endüstriyel lider de Salı sabahı, Avrupa’nın yenilik ve bilimsel mükemmellikte dünyaya nasıl öncülük ettiğini açıkladı.

EGEC Başkanı Miklos Antics, Açılış Töreni’ne katılanları memnuniyetle karşılayarak şöyle konuştu: “Sadece sanayi, politika yapıcılar, bilim ve topluluklar bir araya geldiğinde, daha sürdürülebilir bir gelecek için araçlar geliştirebiliriz.”

Üst düzey konuşmacılar arasında, Ekonomik İşler ve İklim Politikası Bakanlığındaki İklim ve Enerji Genel Müdürü Sandor Gaastra, bir petrol ve gaz ülkesi olan Hollanda’da, jeotermal enerjiye geçiş sürecinde politika çerçevesinin uyarlanmasının teşvik edilmesinin anahtar olduğunu belirterek ülkenin enerji geçişine ilişkin planını sundu. Uluslararası Jeotermal Derneği Başkanı Alexander Richter, ilk oturumu, sadece güç ve ısı için değil, işletmeler ve toplulukların yararı için de, jeotermalin sunduğu tüm fırsatları hatırlatarak tamamladı.

Stichting Platform Geothermie Başkanı Frank Schoof, etkinliğe destek veren Hollandalı ortakları temsil ederek “Hem derin hem de sığ jeotermal, deneyim ve uzmanlık değişiminden yararlanabilir ve bu etkinliğin Hollanda’da gerçekleşmesinden memnuniyet duyuyoruz” dedi. Devlet Denetiminde Maden Genel Müfettişi Theodor Kockelkoren, jeotermalin başarısı için toplulukların ne kadar ilgi çekici olduğunu ve bölge sakinlerinden yerel makamlara, işletmelere ve içme suyu şirketlerine neden herkese açıklamanın ne kadar önemli olduğunun nedenlerini açıkladı.

Sektörden gelen konuşmacılar ile açılış tamamlandı. Avrupa Komisyonu’ndan Eva Hoos, Yenilenebilir Enerji Direktifi ve jeotermal olanaklarını tekrarladı. Turboden’den Andrea Magalini, “Turboden, jeotermal kaynaklarla bağlantılı yüksek sıcaklığa sahip Büyük Isı Pompalarının, bölge ısıtmalarına ve endüstriyel işlemlere karbonsuz ısı sağlamak için yenilenebilir ve verimli bir çözüm olduğuna inanıyor. Turboden, ORC sistemlerindeki 40 yıllık tecrübesi sayesinde lider bir tedarikçi olmak için iyi bir konuma sahip.” Dedi. Huisman Geo Operasyon Direktörü Peter de Vin, sabah oturumunu sonlandırırken “Hollanda’da jeotermal için çok yüksek bir tutkumuz var ve bu, şu ana dek başardığımızdan çok daha fazlası” dedi.

Avrupa düzeyinde, jeotermal sektörü son zamanlarda bazı önemli kilometre taşları deneyimledi. Toplam kurulu jeotermal elektrik kapasitesi şu anda 3 GW’nin üzerinde, altı yıldan az bir sürede iki katına çıktı ve geçen yıl itibariyle Avrupa’da 300’den fazla jeotermal bölgesel ısıtma sistemi (2010’da 187adetti) çalışmaktadır. Yaklaşık 2 milyon jeotermal ısı pompası birimleri de ticari olarak işlemektedir.

Bu rakamlar, jeotermal enerjinin Avrupa genelinde elektrik üretiminde ve ısıtma ve soğutmada enerji ihtiyacını karşılamak için giderek daha fazla kullanıldığını göstermektedir. Teknolojik yenilikler, yeni pazarların bu yenilenebilir kaynağa girmesini mümkün kılan jeotermal enerjinin daha çeşitli uygulamalarına izin verecektir. Bu arada, olgun jeotermal teknolojilerin alımı, Avrupa ekonomisinin karbon kaybına katkıda bulunmaktadır.

Bununla birlikte, jeotermal enerjinin yayılması, Avrupa’daki kaynak potansiyelinin çok altında kalmaktadır. Avrupa Birliği’nin iklim ve enerji politikası için 2030 için yeni bir çerçeve kabul etmesinin ardından, Avrupa ülkeleri elektrik, ısıtma ve soğutma için temel yük, esnek enerji sağlayabilen bu enerji kaynağını kullanmak yolunda en iyi uygulamalara bakmalıdır.

Avrupa Jeotermal Kongresi, 11-14 Haziran 2019 tarihleri arasında Hollanda’daki Lahey’deki Dünya Forumu’nda düzenlenmektedir.

Daha fazla bilgi için: Valentina Pinzuti, İletişim Departmanı Sorumlusu, EGEC v.pinzuti@egec.org

Kaynak: EGEC Basın Bülteni