Haberler

Avusturya’nın en büyük jeotermal ısıtma projesi için üçüncü kuyu başarı ile tamamlandı

Ried im Innkreis, Avusturya (kaynak: hornirakousy.cz/)
Cannur Bozkurt 29 May 2019

Üçüncü kuyunun sondajının başarı ile sonuçlanmasının ardından, Avusturya'nın Ried ve Mehrnbach kentlerinde jeotermal bölgesel ısıtma sistemi artık ek kullanıcılara ısı tedarik edebilecek.

Avusturya’dan bildirildiği üzere, ülkedeki en büyük jeotermal ısıtma projesinin üçüncü kuyusu başarıyla tamamlandı. Ülke’nin batı kesiminde, Almanya sınırına yakın Ried ve Mehrnbach’ın geniş bir bölümüne ısı sağlayan projelere hali hazırda 59 milyon Avro yatırım yapıldı.

Energie Ried’in CEO’su Helmut Binder, pompa testi sırasında, 2,000 metreden derinde bulunan akışkanın 100 santigrat derecenin üzerinde bir sıcaklığa sahip olduğunu, bu nedenle normal operasyonlarda 105 santigrat sıcaklıkta saniyede 100 litreden fazla akışkan çıkarılabileceğine dair bir umut olduğunu belirtti.

Bununla birlikte, operasyonun devreye alınması için Alman yetkililerin de dahil olacağı oldukça karmaşık bir bildirim prosedürünün tamamlanması gerekiyor. Yetkililere göre, prosedür eylül ayına kadar başlatılmalı, o zamana kadar herhangi bir üretim yapılamayacak. Sonrasında ise, özellikle Bad Füssing’teki termal banyolar gibi hiçbir şirketin olumsuz etkilenmemesi için seviyenin nasıl geliştiği de gözlemlenecek.

Avusturya’nın en büyük jeotermal enerji projesinin bir parçası olarak üçüncü bir kuyu, büyük talep nedeniyle gerekli hale gelmişti. Yeni kuyu, su sıcaklığı açısından, mevcut ekstraksiyon kaynağından daha fazla başarı vaat ediyor. Akışkan yüzeye 87 santigratta ulaşmakta, ısı eşanjörleriyle enerji üretiminin ardından jeotermal su, beslendiği rezervuara varolan bir kuyudan tekrar enjekte edilecek.

Binder, talebin kesinlikle çok büyük olduğunu belirterek, şu açıklamada bulundu: “Şimdiye kadar, yeterli arzı sağlamak için ısıyı doğal gaz ile desteklemek gerekiyordu ve daha büyük talebin ertelenmesi gerekiyordu. Bu konu yeni kuyu ile bu çözülebilir. Artık büyüme planlarını düzenleyebilir ve daha fazla kullanıcı alabiliriz. Yeni derin kuyuların sonuçlarına kadar bu konuda isteksizdik.”

Ried’de 2.258 daire, 169 müstakil ev ve 97 ticari binaya hali hazırda jeotermal ısıtma ile tedarik edilmektedir. Bu arada, boru hattı ağı 35.3 kilometrelik bir hat uzunluğa sahiptir. 2018’de, 50.600.000 kWh ısı üretildi; bunun yüzde 10,8’i, zaten yüksek düzeyde müşteri bağlantısına bağlı olarak doğal gazla üretildi. Bununla birlikte, CO2 tasarrufu 13.680 ton olarak gerçekleşti. Yeni kuyu, çok düşük sıcaklıklarda bile doğal gaz kullanımının çok düşük olmasını sağlamaya yardımcı olacak. 2021 yılının sonunda 16.500.000 kWh ısı tüketimi olan ilave müşteriler birbirine bağlanacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy