Haberler

Bali’de büyüyen enerji krizi nedeniyle, jeotermal, bir seçenek olarak yeniden değerlendiriliyor

Pedang Körfezi, Bali / Endonezya (kaynak: flickr / dionhinchcliffe, creative commons)
Cannur Bozkurt 19 Haz 2019

Artan enerji talebi ve enerji krizi ile Bali, yeni düzenlemeyle temiz enerji baskısının bir parçası olarak jeotermal gelişim seçeneğini tekrar değerlendirecek.

Her ne kadar yıllardır Bali’de jeotermal enerji üretim santrallerinin geliştirilmesi konusunda raporlar hazırlanıyor olsada, bu güne dek yerel muhalefet nedeniyle planlanan geliştirme projeleri başarısız oldu.

Şimdilerde, daha önce görülmemiş bir enerji krizi olasılığı ile, eyalet hükümeti jeotermal enerji ve güneş enerjisi de dahil olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını zorlayacak yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyor.

Bali’nin Enerji ve İnsan Gücü Ajansı IB Setiawan ‘nın bir yetkilisine göre, tatil adasının önümüzdeki iki ila dört yıl içinde ortaya çıkabilecek bir enerji krizi olasılığını öngörmesi gerekiyor.

Setiawan, Jawa Pos ağına “Bali’nin enerji kapasitesinde bir artış olmazsa, 2021 – 2023 arasında bir enerji krizi olabilir” dedi.

Yetkililer, Bali’nin 2021 yılına kadar 1500 MW elektrik üretme kapasitesine ihtiyaç duyacağını ve bunun mevcut enerji talebinden 300 MW daha fazla olacağını tahmin ediyor.

Şu anda, Bali elektriğinin çoğu adaya Java’dan sağlanıyor. Eylül 2018’de, ada, Doğu Cava’da Bali’yi besleyen bir kömür işletmesinde meydana gelen olayın ardından tam bir karartma deneyimi yaşadı.

Yerel ve alternatif enerji kaynakları en çok ihtiyaç duyulan çözüm olarak görülmekte olup, jeotermal enerji bu tür bir enerji kaynağıdır. İki potansiyel lokasyon olası gelişim için adlandırılmıştır, Banyuwedang, Buleleng ve Batur, Bangli. Bununla birlikte, bu bölgelerde bir fizibilite çalışması yapılması gerekli olacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy