Haberler

Balıkesir’de jeotermal kaynaklı sera organize sanayi bölgesi kuruluyor

Balıkesir organize sera bölgesi protokol imza töreni (kaynak: GMKA haber görseli)
Cannur Bozkurt 20 May 2019

Balıkesir’de, Büyükşehir Belediyesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü; Jeotermal enerjiyle ısıtılması hedeflenen tarıma dayalı ihtisas sera organize sanayi bölgesi için protokol imzaladı.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı sayfasında yer alan habere göre, Büyükşehir Belediyesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü; Jeotermal enerjiyle ısıtılması hedeflenen tarıma dayalı ihtisas sera organize sanayi bölgesi için protokol imzaladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç tarafından imzalanan protokol ile bitkisel üretim işletmelerinin ihtisas konusuna göre bir araya getirilerek, üretimin her safhasında kontrol edildiği, üretimde verim ve kalitenin arttırıldığı, düşük maliyetli üretimin teşvik edilerek karlılığın sağlandığı, modern tarıma geçişi hızlandırarak yıl boyu üretimi yaygınlaştırmayı sağlayacak ve iyi uygulama örneği teşkil edecek; jeotermal kaynakla ısıtılan tarıma dayalı ihtisas sera organize sanayi bölgesi kurulması hedefleniyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz konuya ilişkin yaptığı açıklamalarında, jeotermal enerjiyle ısıtılan tarıma dayalı ihtisas sera organize sanayi bölgesi kurulabilecek alanların belirlenmesi noktasında en kısa zamanda çalışmalara başlayacaklarını, bu proje ile tarıma yeni bir ivme kazandırmak üzere yola çıktıklarını ifade etti. Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Jeotermal kaynakları organize sanayi bölgesinde kullanarak sıfıra yakın bir maliyetle seraların ısıtıldığı katma değeri yüksek ürünleri Balıkesir’de yetiştireceğiz”.

Kaynak: Güney Marmara Kalkınma Ajansı