Haberler

Batı Sumatra, jeotermal geliştiricileri, projeleri boyunca yerel işgücü kullanmaya çağırıyor

Taman Hutan Raya Bung Hatta, Solok, Batı Sumatra, Endonezya (kaynak: haber görseli)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 7 Ara 2018

Batı Sumatra yerel yönetimi, yatırımcıları, bölgesel ekonomik kalkınmayı ve toplum yararlarını desteklemek için jeotermal projelerinde yerel işgücü kullanmaya çağırıyor.

Antara News tarafından bildirildiği üzere Batı Sumatra yerel yönetimi, bölgedeki işsizliğin azaltılmasına yardımcı olmak için, jeotermal yatırımcılardan yerel işgücünden faydalanmalarını istiyor.

Batı Sumatra’nın Entegre Tek Noktalı Hizmet ve Yatırım Servisi (DPMPTSP) Şefi Maswar Dedi, “Yatırımcıların yerel işgücünü kullanmaya istekli olduklarını” belirtti.

Yerel olarak kullanılan işgücü, uzman işçilere değil, araştırma alanındaki ihtiyaçlara ve insan kaynaklarına göre uyarlanmış vasıfsız bir işgücüne dayanmaktadır.

Bunun jeotermal arama çalışmaları sırasında toplum üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğuna inanılmaktadır. Bu, Güney Solok’taki PT Yüce Enerji’deki ilk sondaj işlemi sırasında kanıtlanmıştır. Sondaj sürecinde, bölgeden yüzlerce kişiye iş olanağı yaratılmıştır.

Maswar, çalışma alanındaki faydaların yanı sıra, çevre, altyapı, sosyal, sağlık ve eğitim gibi çeşitli alanlarda da olumlu bir etki yaratacağını ekledi. Bu faydalar Kurumsal Sosyal Sorumluluk (CSR) programı ile elde edilebilir.

Maswar açıklamalrına şu şekilde devam etti: “Hükümet bölgeye yatırım girişini destekliyor çünkü olumlu etki doğrudan toplum tarafından hissedilecek. Dahası, jeotermal tehlikeli olmayan yeni ve yenilenebilir bir enerjidir .”

Daha önce Batı Sumatra Valisi yardımcısı olan Nasrul Abit, tüm taraflardan topluluğun ekonomisini sürmesi beklenen bölgeye yatırım girişine kendilerini açmasını isteyerek “Yatırım sadece hükümet için değil, aynı zamanda insanların refahı üzerinde de bir etkisi olacak” dedi.

Geçmiş günlerde Solok Regency’de jeotermal arama çalışmaları reddedilmişti. Ancak, reddedilme, hükümet tarafından yalnızca çalışma alanındaki insanların itirazı nedeni ile değil, tarafların provokatif yaklaşımları gerekçesi çerçevesinde değerlendirilmişti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy