Haberler

BBC News’den Türkiye’nin jeotermal büyüme hızı ve sorunlarına bakış

BBC News Türkçe video haber ekran görüntüsü
Cannur Bozkurt 23 Eyl 2019

BBC News paylaştığı bir video haber ile jeotermal kaynağa ilişkin yaşanan süreci değerlendirdi. Video Çiftçiler, sektör paydaşları, bilim insanları ve çevrecilerin görüşlerini içeriyor.

BBC New Türkçe’den Esra Yalçınalp’ın haberi, Türkiye’de hızla büyüyen jeotermal sektörü ve sorunlarına yönelik tartışmala dair bir bakış açısı paylaşıyor.

Jeotermalin, temiz ve sürdürülebilir kabul edilen, sonsuz diye tanımlanan bir enerji kaynağı olarak kabul edildiğini belirten haber, Türkiye’nin 2018’de kapasite arttırımında rekor büyüme yakaladığından bahsediyor.

Habere ilişkin yazılı paylaşım ise şu biçimde: “Jeotermal enerji santrallerinin neredeyse tamamı Gediz ve Büyük Menderes ovalarında bulunuyor. Bu bölge, aynı zamanda, dünyanın en verimli tarım alanlarından. Çiftçiler ürünlerinin zarar gördüğünden, kokudan, kanser vakalarının arttığından şikayet ediyor. Bu yüzden de geniş kesimleri kapsayan bir ekoloji mücadelesi ortaya çıkmış. Sürdürülebilir bir enerji kaynağı sürdürülemez biçimde mi işletiliyor? Sorunlar ne? Çözümler ne?”

Video haber çiftçiler, sektör paydaşları, bilim insanları ve çevrecilerle yapılan röportajları içeriyor.

Kaynak: BBC News Türkçe