Haberler

Bordeaux, Fransa’da jeotermal ısıtma projesi hakkında bilgi veren röportaj

Planned geothermal heating plant of Plaine de Garonne (source: Engie)
Eren Günüç 14 Haz 2018

Bir röportajda, Fransız şirketi Engie, Fransa'nın güneybatısındaki Bordeaux şehrinde bulunan jeotermal ısıtma projesi hakkında ayrıntılı bilgi veriyor. Şirket, jeotermal bir bölgesel ısıtma sistemi geliştirmek için 1,700 metre derinliğe ve alternatif olarak 900 metreye inmeyi planlıyor.

Fransa’da yayınlanan yakın tarihli bir röportajda, Fransa’nın güneybatısındaki Bordeaux’daki gelecekteki kentsel ısı şebekesinden sorumlu Engie’nin bir yan kuruluşu olan Plaine de Garonne Énergies şirketinin müdürü Christophe Raymond’a üç soruya işaret ediliyor.

Bordeaux metropol bölgesinde jeotermal enerji tarafından tedarik edilen çok sayıda bölge ısıtma şebekesi bulunmaktadır. Engie tarafından Bordeaux için planlanan proje neden farklı olacak?

“Brazza, Bastide Niel, Garonne-Eiffel ve Quais ZACs’a hizmet edecek olan jeotermal enerjiyle desteklenen geleceğin ısı şebekesi, yeni Aquitaine’de ilk defa 1.700 metre derinlikte jeotermal su arayacağımız için eşsiz bir projedir. Bu derinlikte, su sıcaklığı yaklaşık  70 °C’dir. Şimdilik, suyun miktarının tüm alanı sağlamak için yeterli olup olmayacağını bilmiyoruz, bu nedenle baharda keşif jeotermal sondajına başlayacağız. Üretim kuyusu Cousteau Caddesi’nde yer alacak ve re-enjeksiyon kuyusu Brazza’daki Charles Chaigneau Caddesi’nde yer alacak. Amaç, bu suyu, üretim kuyusuna bitişik olacak bir üretim tesisi vasıtasıyla ısıyı yakalamak için ısı değiştiricilerden geçirmektir. ”

1.700 metre derinlikte yeterli su bulamazsanız ne olacak?

“-1.700 metrede su bulamazsak, Bordeaux’daki Mériadeck bölgesinde durumun kanıtladığı gibi gerekli miktarda yaklaşık 50 ° C su bulduğumuz -900 metreye ineceğiz. ya da Pessac’taki Saige bölgesi ve Mérignac’taki 106 hava üssü bu derinlikten jeotermal enerji kullanıyorlar. Yine de, Jurassic su tablasının yeterince yoğun olduğunu fark edersek, abonelere sorulan bağlantı maliyetleri daha az sıcak suya bağlı olanlardan daha düşük olacaktır, bu ilk keşfin amacıdır. Faturada ultra rekabetçi bir fiyat! -900 metrede bulunan enerjiyi kullansak bile, tüketicinin faturasını azaltmasına izin verecek, bu yenilenebilir enerjinin fiyatı fosil yakıtların fiyatının evriminden bağımsız olacaktır. Ve unutmayın ki, KDV toplam enerji maliyetinde sadece % 5.5 olacaktır. ”

Bu ısı ağına kim bağlanacak? 

“Bu ısıtma şebekesi, yeni ortaya çıkan mahallelerde yeni konut kompleksleri ve diğerlerinin yanı sıra Benauge Bölgesi’ndeki bazı mevcut konut binalarının toplu ısıtılmasını sağlamayı amaçlıyoruz.

Tek tek meskenlerin beslenmesi teknik olarak imkansızdır. Onlar için mevcut ısıtma sistemlerini tamamen yeniden inşa etmek gerekli olacak. Her eve hizmet vermek için, frakonik işleri içeren ikinci bir ağın kurulması ve 30 ila 50 kilowatt arasında akan suyun gücünün her bir şebeke tarafından desteklenen bir güce dönüştürülmesi için gerekli olan trafo merkezlerinin kurulması gerekmektedir. Kamu fonları ve Engie tarafından desteklenen ısıtma ağının Plaine de Garonne Enerji kurulumlarından farklı olarak, tüm bireysel kurulumların bireylerin yararına olacak…

Plaine de Garonne ısı ağı enerjileri: Neden? Nasıl? Niye ?

Şu anda Bordeaux Métropole’de yenilenebilir enerji (odun enerjisi, jeotermal enerji, atıkların yakılmasından geri kazanılan ısı, vb.) Tarafından tedarik edilen dokuz ısıtma şebekesi bulunmaktadır. Bordeaux’daki Mériadeck semtinden sonra Lormont Hauts de Garonne ağı veya Pessac’taki Saige bölgesi ve Mérignac’taki 106 hava üssü, Bordeaux’nun sağ kıyısındaki dört kentsel proje (Brazza, Bastide Niel, Garonne-Eiffel ve ZAC) des quais) 30 yıllık kamu hizmeti heyetinin bir parçası olarak 2019 itibariyle ekolojik bir ısı ağına sahip olacak. Plaine de Garonne Enerjileri (Plaine de Garonne Energies) onun adıdır.. Amaç, enerji ihtiyacının % 80’i jeotermal enerji ile karşılanacaktır. Kış soğuklarının zirvelerinde yenilenebilir bir enerji olan biyometanlı doğal gaz da eklenecektir.

Engie, projeyi 2017 yılında ilk çalışmalar ve iş planlamasına izin verilmesiyle geliştirmeye başladı. Bu ve gelecek yıl, şirket yeterli arama izinlerini sağlayacaktır. Engie, projenin ilk aşamasını 2020’de ve daha sonra 2023’te devreye almayı bekliyor.

Kaynak: Bastide Niel, ThinkGeoEnergy aracılığıyla