Haberler

British Geological Survey, “jeotermalin kimin” olduğuna ilişkin bilimsel görüşünü yayınladı

yayın ekran görüntüsü
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 7 Ara 2018

British Geological Survey (BGS), Birleşik Krallık içinde jeotermal ısının kime ait olduğuna ilişkin bilimsel görüşünü yayımladı. Makale, İngiltere'deki jeotermal kaynakların kullanılmasının yaygınlaştırılmasını desteklemeye, teşvik etmeye çağırıyor.

British Geological Survey’in (BGS) jeoloji bilimi alanında bir dizi  kurumsal görüşü bulunmaktadır. Bilimsel bilgilendirme makaleleri, BGS bilim adamlarının bilimsel çalışmalarını, diğer uzmanlara, politika yapıcılara ve kamuya açık, kısa bir şekilde ve özlü olarak yansıtmasını ve iletmesini sağlar.

BGS geçtiğimiz ay içerisinde “Jeotermal ısının sahibi kimdir?” başlığı altında, görüşünü içeren belgelerini yeniledi.

  • Jeotermal ısı, İngiltere İklim Değişikliği Yasası’na önemli bir katkı yapma potansiyeline sahiptir.·
  • Isı, fiziksel anlamda bir “madde ”olmamasına rağmen, birçok yönden suya benzer şekilde davranır.”

Yeryüzünden gelen ısı ya da jeotermal ısı, yüzeyde güneşin ısınmasından, yeryüzünün merkezinden ise derinlikten yayılan ısıdan kaynaklanır. Potasyum, uranyum ve toryumun radyojenik izotoplarının yüksek seviyeleri nedeniyle bazı granitik kayaçlarda yüksek entalpik (derin) jeotermal ısı bulunur.

Bilimsel bilgilendirme belgesine “buradan” ulaşabilirsiniz (1,55 MB pdf dosyası).

Makale, jeotermal kaynağın kömür ve gaz gibi halihazırda kullanılan karbonlu enerji kaynaklarına alternatif olarak kullanılmasını teşvik etmek için İngiltere’de jeotermal düzenlemelerin revize edilmesine acil bir ihtiyaç olduğunu öngörüyor. Belirli bir süre için, jeotermal kaynaklardan kar  elde eden teknoloji kullanıcılarının, şirketlerin ve finansörlerin finansal taahhütleri için bazı güvencelere sahip olmalarını ve jeotermal ısı için geliştirme ve geliştirme lisansları verebilecek bir otoritenin bulunması gerekliliğini altını çiziyor.

  1. Jeotermal kaynağın korunması ve yönetimi ve uzun vadeli sürdürülebilirliği sağlanmalı
  2. Jeotermal kullanıcı / lisans sahibinin, diğer dış taraflardan mülk / lisans alanı içinde mevcut olan jeotermal kaynaklara zarar vermesine veya zarar görmesine karşı korunmalı

Daha fazla bilgi için yukarıdaki indirme bağlantısından yararlanabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy