Haberler

Çalışmalar, İrlanda’nın Dunquin kenti açıklarında jeotermal potansiyel olduğunu gösteriyor

Açık deniz petrol platformu, Kuzey Denizi (kaynak: flickr / Håkon Thingstad, creative commons)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 18 Nis 2019

Entegre sismik ve sondaj sonuçları, Dunquin, İrlanda'da potansiyel bir offshore jeotermal kaynağına işaret ederek Providence Resources'a kuyu tasarım ve rezervuar modelleme çalışmalarına başlanması konusunda yol gösterici oldu.

İrlanda’nın güney-batı kıyılarındaki Porcupine Havzasında, Providence Resources tarafından yapılan bir hidrokarbon arama sondaj projesi, potansiyel bir jeotermal kaynağın keşfedilmesine yol açtı. 44 / 23-1 adı verilen kuyu, Dunquin bölgesinde 3000 metrelik BML’de bir Alt Kretase karbonat rezervuar sistemine erişti.

Sismik tekniklerin kuyu sondajlarının sonuçlarıyla bütünleştirilmesiyle 7 kilometrekare rezervuar hacmi elde edildi. 260 °F’lık bir kuyu dibi rezervuar sıcaklığında, bu, yaklaşık 7 milyar varil eşdeğer enerjiye karşılık geliyor.

Geniş çaplı kuyular şu anda rezervuar akış potansiyelini en üst düzeye çıkarmak ve kuyu başına ortalama 10 MW üretmek için tasarlanmış. 100 MW’lık bir üretim kapasitesi için 10 kuyulu ilk geliştirme projesi planlanmakta. Uygun bir üretim ve yeniden enjeksiyon stratejisi oluşturmak için rezervuar modellemesi de yapılmakta.

İrlanda’ya yeşil bir temel-yük güç kaynağı sağlamak için bu jeotermal kaynağın nasıl geliştirileceği konusunda çalışmalar devam etmektedir. Şu anda plan, bir ısı eşanjörü, türbin ve jeneratör ile tamamlanmış bir sualtı jeotermal enerji santrali inşa etmektir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy