Haberler

Cibuti’nin enerji bağımsızlığı için jeotermal enerji

afrique.latribune.fr Sunum ekran görüntüsü
Cannur Bozkurt 9 Kas 2018

Cibuti, 2035 yılına kadar% 100 yenilenebilir enerji kullanan ilk Afrika devleti olmaya hedeflemektedir.

Bir milyon nüfusu ile Cibuti, Kızıl Deniz’in güney çıkışının batı kıyısında bulunan Afrika Boynuzu’nda bir ülkedir. Yaklaşık 950.000 nüfuslu ülke, 2035 yılına kadar% 100 yenilenebilir enerji kullanan ilk Afrika devleti olmaya hedeflemektedir.

Ülke, bu çok iddialı hedefe ulaşmak için, özellikle düşük maliyetle temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağını temsil eden jeotermal enerjiye odaklanmaya karar verdi. Cibuti güçlü bir jeotermal potansiyel avantajından faydalanmalıdır. Afrika yarığının kuzey ucunda bulunan Cibuti, dumanlarının 5,000 MW’lık  enerji üretmesine izin veren bir fırının üzerinde duruyor.

Tabii ki, 2035 yılına kadar, farklı aşamalarda stratejinin uygulanması gözlemlenebilecektir. Bunlardan ilki 2020 yılında ilk megawatt’ı şebekeye tedarik etmek olacaktır. Halen Cibuti’de jeotermal enerji, şu anda çalışmakta olan tek enerji üretim yöntemi değildir. Ülke ayrıca yüksek seviyede güneş ışığına sahiptir ve ayrıca sık ve düzenli rüzgarları da kullanabilir. Bu potansiyel Cibuti’yi aynı zamanda güneş ve rüzgar enerjisi üretimini teşvik etmeye teşvik ediyor. Şimdiye kadar, Cibuti, elektrik ihtiyacının% 80’ini sağlayan Etiyopya’ya büyük ölçüde bağımlıydı. Enerji kaynaklarının özerkliği  ülke güvenliğini sağlamak için elzemdir. Özellikle Etiyopya tarafından ihraç edilen ülke fazlası elektrik miktarı günden güne düşmekteyken, enerjide dışa bağımlılık Cübuti’yi zayıf bir konuma koymaktadır.

Cibuti için nüfusunun pahalı olan elektriğin yerine ucuzunu kullanabilmesi ve elektrik kesintisi nedeniyle güvenilir olmayan erişimi düzeltmesi çok önemlidir. Anahtar da: ülkenin ekonomik kalkınmasının hızlanmasıdır.

Kaynak: afrique.latribune.fr