Haberler

Çin’de dumansız şehirler için kömürden jeotermale geçiş devam ediyor

Isıtma kaynaklı kirlilik olmadan Beijing, Çin
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 13 Ara 2018

Çin, dumansız şehirler için kömür yakıtlı ısınmadan kaynaklanan hava kirliliğini önlemek adına ısıtma sektöründe jeotermal enerjiden yararlanma konusunda geniş çaplı yaklaşımını sürdürmektedir.

Çin, ülkedeki dumansız şehirler için hava kirliliği ile mücadele çalışmalarına devam ediyor. Ülkede bu kış ısınmak için kömürden jeotermal ısıtmaya geçen şehir sayısı arttı.

Çin’in Hebei Eyaletindeki Xiongxian’da gözelmlendiği üzere, aileler giderek artan şekilde kömürle çalışan kazanları jeotermal ısıtma ile değiştirmektedir. Bu alan Pekin’e yaklaşık 130 km uzaklıkta bulunmakta ve Pekin ile çevre bölgenin koordineli gelişimini kolaylaştırmak için 2017’nin başında kurulan “ulusal önem” in yeni alanlarından biri olarak kabul edilmektedir.

İlçe, 2009 yılında temiz ve sürdürülebilir bir enerji olan zengin jeotermal kaynaklarını kullanmaya başladı. Şimdi tüm kentsel alanlarına jeotermal ısıtma sağlamakta ve kırsal hanelerde genişleme çalışmaları yürütmektedir.

2006 yılında kurulan şirket, Arctic Green Energy Corporation of Iceland ve Çin’in en büyük jeotermal geliştiricisi olan China Petrochemical Corporation’ın (Sinopec) bir kuruluşu olan Sinopec Star Co., Ltd.’nin ortak girişimi olan Sinopec Green Energy Geothermal Development Co., Ltd. Genel Müdür Yardımcısı Chen Menghui, “Xiongxian’ın 12 köyünde yaklaşık 6.000 haneye jeotermal ısıtma sağladık” açıklamasında bulundu.

Ayrıca jeotermal ile ısınma maliyetinin, doğal gaz ile ısınma maliyetinin yaklaşık yarısı kadar olduğunu da belirten Chen sözlerine şöyle devam etti: “Kömürle çalışan kazanlarla karşılaştırıldığında jeotermal ısıtma, karbondioksit emisyonlarını en az yarıya indirebilir. Bu yıl Xiongxian’da 10.000 tondan fazla kömürün yerini alabileceğimiz ve 40.000 tondan fazla karbondioksit emisyonunu azaltabileceğimiz tahmin ediliyor.”

Xiongxian, Sinopec’in Shanxi, Shaanxi ve Henan eyaletlerindeki şehirler de dahil olmak üzere, jeotermal enerjiyle kömürün yerini almasına yardım ettiği 10 Çin kentinden biridir.

Yaklaşık 50 km2‘lik bir alana jeotermal ısıtma sağlayan Şirket, 2023 yılına kadar mevcut alanı 100 km2‘ye çıkarmayı hedeflemekte ve ülke çapında toplam 20 “dumansız şehir” in kurulmasına yardımcı olmaktadır.

Chen, “Yerel yönetimler çevrenin korumasına yönelik baskılar nedeniyle bizimle işbirliği yapmaya çok istekli” dedi.

Çin hükümeti tarafından 2017 yılında yayınlanan bir plana göre, ülke, 74 milyon ton kömürün yerini temiz enerji kaynaklarının alarak Çin’in kuzey kesiminde kışın gerekli ısıtmanın %50’lik oranını 2019’a dek karşılamış olmayı hedeflemektedir.

Jeotermal enerji kaynakları açısından zengin olan ülke, Kasım ayında Şanghay’da düzenlenen jeotermal enerji konulu uluslararası bir forumda, yaklaşık 150 kilometrekarelik jeotermal enerji ısıtmalı alana sahip olduğunu belirtmişti.

Çin hükümetinin 2017 yılında yürürlüğe koyduğu jeotermal enerjinin geliştirilmesine yönelik beş yıllık bir plana göre, jeotermal ısınma veya soğutmaya erişimi olan alanların 2020 yılına kadar 1.600 kilometrekareye ulaşması beklenmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy