Haberler

Çin’de, Jeotermal ve diğer doğal kaynaklar için kaynak vergisi uygulamasını tartışılıyor

Yasak Kent, Beijing, Çin (kaynak: haber görseli)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 7 Oca 2019

Kaynak ve çevre koruma için planlanan vergi teşviklerinin bir parçası olarak, Çinli milletvekilleri, durum bazında jeotermal enerji için bir kaynak vergisi uygulaması düşünüyor.

Çin’den gelen son haberlere göre Çinli milletvekilleri, üst yasama meclisinde tartışılan müzakere kapsamında yeni bir yasa tasarısında, kaynakların ve çevrenin korumanması amacı ile daha fazla vergi teşviki istediler.

Öneriler, geçtiğimiz hafta Ulusal Halk Kongresi (NPC) Daimi Komitesinin ilk oturumunda, kaynak vergileriyle ilgili bir yasa tasarısına ilişkin bir ceza müzakeresi sırasında sunuldu.

Bir komite üyesi olan Liu Haixing, taslaktaki kaynak vergisi imtiyazlarının esas olarak kaynakların kullanım oranını artırmaya odaklanarak kaynakların korunmasını ve ekolojik dengenin sağlanmasını teşvik etmek için yetersiz kaldığını söyledi.

Liu, yeşil vergi sisteminin kaynaklara ilişkin reformunu daha da ilerletmeyi ve kaynakların korunmasında kaynak vergi imtiyazlarının olumlu rolünü daha iyi oynamayı önerdi.

Başka bir üye olan Zhao Xiangeng, taslağın jeotermal enerjiyi vergilendirmeyi içerdiğini ve jeotermal enerji vergisinin vergilendirilmesinin uygun olup olmadığının duruma göre analiz edilmesi gerektiğini söyledi.

Zhao, fosil enerjinin hala Çin’deki birincil enerji tüketiminin ana kaynağı olduğunu ve ülkenin alternatif, hatta büyük bir enerji kaynağı olması için jeotermal enerji gibi temiz, düşük karbonlu ve yeşil enerjinin gelişmesini desteklemesi gerektiğini söyledi. Zhao açıklamasında “Jeotermal vergi almak istiyorsak, çok daha düşük bir vergi oranı belirlemeliyiz.” dedi.

Komite üyesi Lyu Wei, tasarının kaynakların rasyonel, bilimsel ve yoğun bir şekilde geliştirilmesine ve kullanılmasına yardımcı olması gerektiğini söyleyerek bu kanunu formüle etmek amacıyla yeşil kalkınmayı teşvik etmeyi önerdi.

Taslak yasa, ülke yasasına dayalı vergi reformunu ileri sürdüğü için gözden geçirilmek üzere üst yasama meclisine sunuldu.

Taslak, 1993 yılında Danıştay tarafından ilan edilen kaynak vergileri ile ilgili geçici bir düzenlemeye dayanıyordu.

Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, Çin’de 1994 ile 2017 yılları arasındaki kaynak vergilerinde yıllık yüzde 15,9 artışla 932,5 milyar yuanuan (135,3 milyar ABD doları) toplandı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy