Haberler

COP24 – Afrika’da jeotermalin gelişimine yönelik başarılar ve zorluklar tartışıldı

Afrika Birliği'nce düzenlenen, Afrika'da jeotermal gelişim ve GRMF etkinliği (kaynak: AEEP)
Cannur Bozkurt 10 Ara 2018

Polonya'nın Katowice kentindeki COP24 İklim Değişikliği toplantıları sırasında Afrika Birliği, Jeotermal Risk Azaltma Olanakları (GRMF) programı ile başarısını kanıtlayan Afrika'daki jeotermal gelişimin başarısı ve zorlukları hakkında üst düzey bir panel düzenledi.

6 Aralık’da, Polonya Katowice’de devam eden iklim değişikliği toplantılarında, Jeotermal Risk Azaltma Olanakları (GRMF) kapsamında Afrika Birliği “Doğu Afrika’da Jeotermal Kalkınma için Başarı ve Zorluklar” başlıklı bir yan etkinlik düzenledi. Etkinliğin amacı, son gelişmeler hakkında paydaşlar arasında deneyim ve bilgi alışverişi yapmaktı.

Etkinliğin açılışı, Afrika Birliği Enerji Bölümü yeni başkanı Atef Marzouk’un konuşması ve Afrika Birliği Enerji Uzmanı Sylvain Degolmal Ngaryo tarafından sunulan GRMF programı ve statüsü temalı sunum gerçekleşti.

Oturumun moderatörlüğü Uluslararası Jeotermal Derneği (IGA) Başkanı ünvanı ile Jeotermal Haberler’in “ana yayıncısı” ThinkGeoEnergy’nin kurucusu Alexander Rihter tarafından yürütüldü. Richter, jeotermal enerjinin Kenya’da oynadığı önemli rolü ve bölgedeki diğer ülkeler için ne kadar önemli olabileceğini vurguladı.

Oturum boyunca Kenya’da mevcut jeotermal projelerin gelişimi, GRMF desteği ve önemi, yatırımcıların karşılaştığı zorluklar, yasa ve yönetmeliklerdeki eksikliklerin yanı sıra bölge halkının jeotermal kaynakların kullanımına yönelik kabulü ve projelere nasıl dahil edilmeleri gerektiğine ilişkin konular tartışıldı.

Daha fazla bilgi için oturumun kaydına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir hibe programı olarak GRMF, jeotermal projeler için arama ve rezervuar keşfi için gerekli olan sondaj çalışmalarının yüksek riskini azaltmak için kuruldu. Jeotermal proje geliştiricileri (uygulamalar / uygun kuruluşlar) olarak faaliyet gösteren kamu ve özel yatırımcıların arama çalışmalarında (yüzey çalışmaları ve sondaj programları) giderlerin paylaşılması şeklinde tasarlandı. Şimdiye kadar planlanan yatırım hacmi yaklaşık 9,2 milyar $ olan 6 ülkeden 30 projeye 120 milyon $’ lık bir fon sağlandı.

Doğu Afrika bölgesinde Afrika Birliği tarafından en önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olarak tanımlanan jeotermal enerjinin mevcut potansiyeli yeterince değerlendirilememektedir. Burundi, Komor, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Cibuti, Eritre, Etiyopya, Kenya, Ruanda, Tanzanya, Uganda ve Zambiya ülkelerinin Enerji Bakanlarının talepleri üzerine, Afrika Birliği, uluslararası ortaklarla birlikte 2012’de GRMF programını başlattı.

Programın uluslararası ortakları, Alman Federal Ekonomik İşbirliği Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB), Afrika Altyapı Güven Fonu, Alman Kalkınma Bankası KfW ve İngiltere Uluslararası Kalkınma Dairesi’dir (DFID).

Kaynak: ThinkGeoEnergy