Haberler

Cornell Üniversitesi’nde jeotermal hibrit enerji sistemini inceleyen bir çalışma

Cornell Üniversitesi (kaynak: flickr / Lina Rodriguez, creative commons)
Cannur Bozkurt 22 Haz 2019

Birleşik Devletler'de Cornell Üniversitesi kampüsünde ısıtma ve elektrik üretimi için jeotermal enerjiden faydalanma potansiyeli olan bir hibrit enerji sistemi ile ilgili çalışmaların detayları sunuldu.

Cornell Chronicle’da, Cornell Üniversitesi’nin jeotermal enerjiden faydalanma planını içeren bir makale yayımladı. Yeni araştırmalara göre, üniversite, hem ısıtma hem de elektrik için jeotermal enerjiyi kullanan bir hibrid sistem ile kampusün sera gazı salınımını % 25 azaltabilir ve Cornell’i karbon nötrlüğü hedefine yaklaştırabilir.

Kimya ve Biyomoleküler Mühendisliği Okulu Enerji Sistemleri Mühendisliğinden Fengqi You, Roxanne E. ve Michael J. Zak, Smith tarafından yönlendirilen araştırma, Cornell’in Ithaca kampüsüne için diğer kaynaklarla birlikte jeotermal enerjiyi kullanan iki hibrit enerji sistemi önerdi.

9 Mayıs’da  Applied Energy’de yayınlanan “Derin Su Kaynaklı Soğutma, Biyokütle Isıtma ve Jeotermal Isı ve Güç ile Karbon-Nötr Hibrit Enerji Sistemleri”nin baş yazarı Fengqi You “Cornell’in büyük bir kampüsü var. 600’den fazla binaya sahibiz ve her binanın çok fazla ısıtma ve soğutma ihtiyacı var”dedi. “Bu çalışmanın motivasyonu budur. Mevcut enerji sistemimizi yeniden tasarlamayı ve optimize etmeyi ve karbon nötr olmaya ne kadar yakın olduğumuzu bulmayı amaçlıyoruz. ”

Daha fazla bilgiye bu bağlantı aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy