Haberler

Cornish Lithium, Lithium’u jeotermal akışkanından elde etmek için sondajlara başladı

İngiltere, Cornwall'da başlayan Lityum için sondaj keşfi (kaynak: Cornish Lithium)
Cannur Bozkurt 2 Ara 2019

Cornish Lithium, jeotermal akışkan içinde doğal olarak bulunan lityumun çıkarılması için Cornwall, İngiltere'de iki araştırma kuyusunun sondajına başladı.

Hali hazırda bu ayın başlarında açıklanan madencilik şirketi Cornish Lithium, Gwennap bölgesinde, Cornwall’da iki araştırma kuyusu açmaya başladığını bildirdi. Cornish Lithium, bölgede yeni bir yüksek teknoloji ürünü, çevreye duyarlı madencilik endüstrisi oluşturmak amacıyla, doğal olarak yeraltı “kaplıcaları” içinde bulunan lityum için araştırma yapıyor.

Cornwall merkezli şirket, yerel toprak sahiplerinin ve maden haklarına sahip olanların izniyle iki araştırma kuyusu açacak. Bu sondajların kesin konumu, üç yıl süren kapsamlı araştırma ve yeraltının dijital modellemesinin ardından Penish merkezli Cornish Lithium’un jeoloji uzman ekibi tarafından belirlendi.

Lityum, elektrikli taşıtlarda ve cep telefonlarında kullanılan lityum-iyon pillerinin önemli bir bileşenidir ve biz fosil yakıtlardan uzaklaştıkça geleceğin bu metale olan talebi hızla artmaktadır. Gerçekte, lityum Volkswagen tarafından “Elektrik Çağının Değiştirilemez Elemanı” olarak tanımlanmıştır.

Geçtiğimiz yüzyıllarda Gwennap Parish’te kalay ve bakır için yapılan büyük çapta madencilik, lityumun United Downs’taki tarihi madenlerin altındaki jeotermal sularında bulunduğunu gösteriyor. Cornish Lityum tarihi madencilik işlemleri sırasında ulaşılan derinliklerin çok altında sondaj yapıyor ve eski madenlerdeki suyu hedef almıyor.

Cornish Lithium’un Sondaj Müdürü Mike Round “Arama kuyularımız yaklaşık 1000 m derinliğinde ve 12 cm çapında olacak ve bilinen tarihi maden bölgelerinin hemen altında geçirgen jeolojik yapılarla kesişecek” açıklamasında bulundu. “Jeologlarımız, içerdikleri lityum miktarını ölçmek için bu geçirgen yapılardan jeotermal akışkan örneklerini alacaklar.”

Sondaj, denenmiş ve test edilmiş, düşük etkili bir tekniği kullanarak, İngiltere ve Avrupa genelinde benzer programları başarıyla uygulayan bir uzman tarafından gerçekleştirilecektir.

Mike Round, “Sondaj kulesi büyük bir transit vanın büyüklüğü kadar ve çalışma saatlerimizin ve araştırmalarımızın yerel sakinler üzerindeki etkisini en aza indirgemek için Cornwall Belediyesi gerekliliklerine uygun olarak gürültü seviyeleri kontrol ediliyor” dedi.

“Bulgularımız, Cornish Lityum’un, Cornwall’daki jeotermal akışkanından lityum çıkarma olasılığını ve ticari uygulanabilirliğini değerlendirmek için gelecekteki arama programına rehberlik edecek. Olumlu sonuçlar batarya metallerine odaklanan yeni bir sektörün gelişmesine yol açabilir ve bu da gelecekte Cornwall’un ve İngiliz endüstrisinin refahı için çok önemli olacaktır. ”

Kaynak: ThinkGeoEnergy