Haberler

Dajin Resources, Jeotermalden elde edilen Lityuma ilişkin Mutabakat anlaşması imzaladı

Chemetall Foote Lithium Operation in Clayton Valley, Nevada (source: flickr/ Doc Searls, creative commons)
Eren Günüç 7 Eyl 2017

Dajin Resources Corp, Lityum taşıyan jeotermal sudan Lityum karbonatları çıkartmak için yeni, etkin ve uygun maliyetli bir teknoloji geliştiren Enirgi Group ile bir MOU imzaladı.

Dajin Resources Corp \ yayınlanan bir haberde, merkezi Toronto, Kanada’daki Enirgi Group Corporation ile bağlayıcı olmayan Mutabakat Muhtırası (MOU) imzaladığını açıkladı. Enirgi Group, Direct Extraction Process Technology (DXP Teknolojisi) kullanarak Lityum taşıyan brinlerden (jeotermal tuzlu su) Lityum karbonatları çıkarmak için yeni, etkin ve uygun maliyetli bir teknoloji geliştiren çokuluslu bir holding.

Bu teknoloji ile, istilacı güneş buharlaştırma havuz ağlarının kullanılması gerekli olmayacak. Enirgi Group, Sidney merkezli Innovation Division’da Salar del Rinco N’daki amiral gemisi lityum projesinden bir ton günlük pil sınıfı Lityum karbonat üretebilen bir ticari ölçekli gösteri fabrikasını işletmeye alma nihai aşamasında. Arjantin Salta Bölgesi (“Rinco® Projesi”). Mutabakat Zaptı, Dajin’e Enirgi Group’un DXP Teknolojisine ve Amerika Birleşik Devletleri’nde gelecekteki işleme tesislerine özel erişim olanağı tanır. Dajin, Birleşik Devletler’deki mevcut ve gelecekteki projelerinden lityum taşıyan tuzlu suyun tedarik edilmesi ve sağlanmasından sorumlu olacak.

Rinco® Projesinde 20 ton kümülatif akü cinsi lityum karbonat üretilmesi, Kesin Bir Anlaşma imzalanması, Enirgi Grubu hizmetlerinin Dajin’e sağlanan tedbir konusunun ele alınması ve işleme tesislerine özel erişimi olan Dajin, Enirgi Group’un sermayesi, Dajin’in çıkarılan hisse senetlerinin (ihraç sonrası)% 19.5’ini temsil eden bir miktarda olup, Dajin’in TSX Venture Exchange tarafından bir Kesin Sözleşme kabul tarihinde itibariyle hesaplanan hisse sayısına göre hesaplanmıştır.

Daxin, bir işleme tesisinin inşası ve TSX Venture Exchange tarafından kabul edilmesi için Kesin Bir Fizibilite Etüdü’nün (DFS) tamamlanmasının ardından, Enirgi Group’a sermayesinin ek hisse senetlerini çıkarmış olan hisselerin% 10.5’ini temsil edecek miktarda verecektir Dâin’in (post-ihraç), Dâin’in DFS’nin tamamlanma tarihi itibari ile çıkarılmış olan hisselerinin sayısına dayanılarak hesaplanmıştır.

Arjantin’de bir lityum araştırma şirketi olan LSC Lithium Corp. (“LSC”), Dajin’in Arjantin, Jujuy Eyaleti’ndeki Daxin’in kapsamlı Lityum arama topraklarının geliştirilmesi için 2016 yılında Dajin ile bir kazanç anlaşması yapmıştır. Bu anlaşma, Arjantin’deki Enirgi Grup işleme tesislerine de erişim imkânı sağlıyor.

Enirgi Group’un CEO’su Wayne Richardson, “Pil sınıfı Lityum karbonat üretimi için su tüketimini en düşük seviyeye indirgeyen, uygun maliyetli ve gösterişli bir ticaret sürecinin önemini anlayan ve takdir eden Dajin ile bu birliğin mutluluğunu yaşıyoruz. Birkaç yıldır çalışıyoruz ve Rinco® n Project ve DXP Teknolojimizi geliştirmede 200 milyon doların üzerinde harcamış bulunuyoruz. Sürecin, gelecekte Lityum tuzlarının işlenmesi üzerinde büyük etkisi olacağına inanıyoruz “dedi.

Dajin Başkanı Brian Findlay, “Bu ilişki, Dajin’in Arjantin’in” lityum üçgeni “nin bir parçası olan Rinco® Projesinde sertifikasyon sürecinden geçen Enirgi Grubu’nun DXP Teknolojisine özel erişim sağlayacaktır. Bilinen diğer Lityum tuzlu su işleme teknolojileri ile Daxin’in yönetimi bugün DXP Teknolojisini piyasadaki en ileri teknoloji olarak belirledi. ”

Dajin, Nevada’da iki önemli keşif projesine sahiptir: Teels Marsh vadisi ve Alkali Lake vadisi. Teels Marsh Lityum tuzlu su projesi, yüzeyde olan Lityum taşıyan tuzlu suları tespit etti, su hakları kazandı ve çok az kara parçalanması var. Yeni bir sismik araştırmaya göre, oyunun altındaki kapalı havzanın derinliği yaklaşık 2,500 metredir. Mart ayında Arazi Yönetimi Bürosu, Teels Marsh’da Lityum tuzlu su kaynakları araştırmalarının bir parçası olarak inşaat işleri ve sondaj çalışmalarına devam etmek için Dajin’in Bildirimini kabul etti. Teels Marsh projesi hakkında Ulusal Enstrüman 43-101 raporu Nisan ayında yayınlandı.

ThinkGeoEnergy aracılığıyla