Haberler

Doğrudan Kullanım – Nevada’da Soğan ve Sarımsak Dehidrasyonu

Sarımsak demeti (kaynak: flickr / Tim Sackton, creative commons)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 25 Tem 2019

Jeotermal enerji, Nevada Eyaleti, ABD'de sarımsak ve soğanın kurutulması gibi, doğrudan gıda işlemede kullanılabilir.

Bir süredir jeotermal enerjinin doğrudan kullanımı hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Bu yazımızda da ABD Nevada Eyaletinde, bir sarımsak ve soğan susuzlaştırma tesisinin ilginç durumu hakkında bilgi vermek istedik.

Bahsedilen tesisin hala faaliyette olup olmadığı net değil, ancak ABD Enerji Bakanlığı’nın OSTI ofisi 1996 yılında tesisle ilgili şu bilgileri paylaşmış:

“Birleşmiş Burns Philp Food’ın bir bölümü olan Integrated Ingents tarafından sahip olunan ve işletilen Gunion (sarımsak ve soğan) susuzlaştırma tesisi, günde 50 ila 70 bin pound sarımsak ve soğan suyunu kurutmak için 306 derece F sıcaklıkta jeotermal akışkan kullanmaktadır.

Jeotermal akışkanlar, kaynak geliştirme haklarına sahip olan ve Kosmos Kiralaması olarak bilinen ücretli arazi kiralayan Empire Farms tarafından sağlanmaktadır. San Emidio KGRA, Washoe County’nin kuzeyinde, Reno, Nevada’nın 90 mil kuzey-kuzeydoğusunda ve Gerlach, Nevada’nın 20 mil güneyinde yer almaktadır. Jeotermal akışkan, tesisten 242 derece F sıcaklıkta çıkmakta ve santralin güney-güneybatısındaki 3000 metre güneyindeki enjeksiyon kuyusuna bağlanmaktadır.

Tesis yeri sadece jeotermal kaynak için değil, bölgenin düşük bağıl nemi için de seçilmiştir. Halen, 302 derece F giriş sıcaklığında 1100-1.200 gpm jeotermal akışkanlar, kurutucu hattına gerekli BTU’lar sağlamak için yeterlidir. 493 – 1817 feet arasında değişen derinliklere açılan üç jeotermal kuyunun sıcaklığı 266 – 306 derece F arasında değişen akışkan üretmetektedir. Bir kuyu, kurutma hattının gerektirdiği ısıyı kolayca karşılamaktadır. Planlanan üç katlı bir büyüme için yeterli potansiyel mevcuttur. Tesisin kalan iki kuyusu yedek olarak kullanılmakta veya toprak sterilizasyonu gibi diğer uygulamalar için değerlendirilmektedir. Santralden 242 derece F’de çıkan akışkan entegre olarak, gelecekte seralar ve toprak ısınması için kullanılabilir.

Jeotermal ısı, soğuk hava deposuna yerleştirilen soğanların nemini almak için de kullanılmaktadır. Susuzlaştırma işlemi, ürünü % 4.5’lik bir nem içeriğini gidermek için 5-6 saat sürer. Kurutulmuş ürün daha sonra tozdan granüllere kadar çeşitli ebatlarda öğütülür. Dehidrasyon tesisi haftada 7 gün / 24 saat çalışmaktadır. Şu anda tesiste tam zamanlı 80 kişi çalışmaktadır. Kuru soğan ve sarımsak çeşnilerde, çorbalarda, soslarda ve salata soslarında kullanılır.”

Reno, Nevada’da bulunan Jeotermal Kalkınma Ortakları (GDA), daha fazla ayrıntı sağlayarak, proje konusundaki çalışmaları hakkında rapor verdi. Buna göre, santral Çin’den gelen daha ucuz kurutulmuş sarımsak ile rekabet edemememesi gerekçesi ile kapandığı 2004 yılına dek 10 yıl 1994-2004 yılları arasında faaliyette bulunmuş.

Yerel olarak yapılan son bir tweet, jeotermal enerji kullanılarak devam etmekte olan bazı sarımsak işleme / dehidrasyon çalışmalarının halen devam ettiğini göstermektedir.

Aşağıda, John Lund tarafından muhtemelen 2000 yılında yapılan yapılan konuya ilişkin sunumu bulabilirsiniz.

ABD’DE JEOTERMAL ENERJİ İLE KURUTMA KURULUMU John W. Lund Andrew Chiasson, Toni Boyd Jeo-Isı Merkezi Oregon Teknoloji Enstitüsü Klamath Falls

Kaynak: ThinkGeoEnergy