Haberler

Doğu Afrika’da yedi proje, Jeotermal Risk Azaltma Hizmetleri kapsamında 28 milyon dolarlık finansmandan yararlanacak

Etiyopya, Fantale proje sahasında çalışma (kaynak: Cluff Geothermal)
Cannur Bozkurt 18 Eki 2018

Jeotermal Risk Azaltma Hizmetleri (GRMF) kapsamında finanse edilmek üzere yedi proje seçildi. 28 milyon dolarlık fon, Tanzanya, Uganda ve Etiyopya'da jeotermal projelerin yüzey çalışmaları ve sondajında kullanılacak.

Doğu Afrika Jeotermal Risk Azaltma Hizmetleri’nin (GRMF) 5. Uygulama Turu sonuçları açıklandı.

GRMF Uygulama Turu AR 5’in Başvuru Talebi (RfA) aşaması, ön yeterlik çalıştayı yapıldıktan sonra 26 Mart 2018 tarihinde başladı. 4 Haziran 2018’de 9 başvuru (6 yüzey çalışması ve 3 sondaj programı) resmen kabul edildi. Kabulü gerçekleşen 9 başvuru, 5 ülkeden (Cibuti, Etiyopya, Ruanda, Tanzanya, Uganda) 7 teşekkül (4 kamu ve 3 özel) tarafından sunuldu.

GRMF’nin 7 projenin (4 yüzey çalışması ve 3 sondaj programı) hibe almaya hak kazandığı açıklandı.

GRMF ekibi, Doğu Afrika jeotermal pazarının gelişimini ve pazar oyuncularının sayısının arttığını açıkça gösteren başvurulardan ve sonuçlarından memnun olduklarını belirttiler. Bu gelişme, amacı “Doğu Afrika’da jeotermal enerjinin daha fazla kullanılması” olan programın aynı zamanda uygulamaların kalitesi ve projelerin yansıtılan yapılandırılmış sürecine etkisinin bir göstergesi olarak kabul edilmekte.

Buna ek olarak, GRMF ekibi, 29 Ekim – 4 Kasım 2018 tarihleri arasında Kigali’de (Ruanda) düzenlenecek olan 7. Afrika Rift Jeotermal Konferansı’nda (ARGeo-C7) tam GRMF ekibiyle görüşme imkanı hakkında bilgi verdiler. Yüz yüze toplantılar 31 Ekim ve 1 Kasım 2018’de, yatırımcı/proje geliştirici başına yaklaşık 30 dakika sürmesi planlanmaktadır. Toplantılara katılmak isteyenlerin önerdikleri tarih ve saati en kısa zamanda bildirmeleri gerekmektedir. Bildirimler Bay Sylvain Degolmal Ngaryo’ya (NgaryoS@africa-union.org) gönderilmelidir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy