Haberler

Dünya Bankası’nın 250 M Dolarlık Türkiye Jeotermal Kalkınma Projesi Detayları

Eren Günüç 26 Nis 2017

Mexico City'deki GEOLAC etkinliğinde, Inter-American Kalkınma Bankası, Dünya Bankası ve Alman Kalkınma Bankası KfW, planlanmış, başlatılmış ve işletilen jeotermal risk azaltma tesisleri ile deneyimlerini paylaştı.

Mexico City’deki GEOLAC konferansında bir panel, jeotermal gelişimin ölçeklenmesine yardımcı olmak için risk hafifletme hakkında oldu. Oturumlar, Inter-American Development (IDB), Alman kalkınma bankası KfW ve Dünya Bankası’nın katılımcıları ile iki yeni risk azaltma fonunun karşılaştırmasını yaptı.

Sunumunda, Dünya Bankası ESMAP programının Enerji Uzmanı Thrainn Fridriksson, KfW tarafından GDF programına benzer bir Risk Azaltma Fonu (RSM) içeren Dünya Bankası’nın 250 milyon dolarlık Türkiye Jeotermal Kalkınma Projesi ile ilgili detaylarını paylaştı.

Fon, Türkiye Kalkınma Bankası tarafından idare edilmektedir. Dünya Bankası için başarı kriterleri durum bazında tanımlanacak ve böylece elektrikten başka kullanım alanlarının da dahil edilmesine yardımcı olacaktır.

Fon önümüzdeki birkaç ay içinde başlayacak. Bunun bir kısmı, Dünya Bankası tarafından eş zamanlı olarak kabul edilen 22-24 Mayıs 2017 tarihlerinde İzmir / Türkiye’de IGC Türkiye jeotermal konferansında görüşülecektir.

 

GEOLAC 2017 konferansı devamında KfW deneyimiyle ilgili sunumunda Kıdemli Proje Yöneticisi Jens Wirth, kurulduğu tesislerdeki bankasının deneyimini anlattı. Doğu Afrika için bankanın desteklediği Jeotermal Risk Azaltma Tesisi’ni (GRMF) nitelendiren baş yönetici, başarıyı ve aynı zamanda bu tesise başlama ve işletme sürecinde bankanın öğrendiklerini anlatıyor. Şimdiye kadar, program kapsamında desteklenen herhangi bir proje henüz MW’yi çevrimiçi hale getirmemiştir, ancak program kapsamında finanse edilen çalışmaları yürütmek için yaptıkları faaliyetlerde başarılı olmuştur.

Daha sonra, Latin Amerika’daki jeotermal enerjiyi desteklemek için ilk çok donör iklim girişimi olarak kurulan Jeotermal Geliştirme Tesisi’ni (GDF) tanımladı. İlk teklif çağrısı sona erdiğinde, tesis şimdi faal durumda.

Ayrıca, şu anda değerlendirilmekte olan, alınan ilgi ifadelerinin ayrıntılarını paylaştı. Ardından, teknik teklifler sunmak için nitelikli teklifler davet edilecektir. Program, programın kapsadığı 10 ülkenin 9’undan 25 ifade ilgisini (projeleri) aldı. GDF kapsamındaki ülkeler Bolivya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Ekvador, El Salvador, Guatemala Honduras, Nikaragua, Peru’dur. İlk turda, El Salvador’dan hiçbir ilgi ifadesi gelmedi.

Destek arayan taraflar 22 özel sektör oyuncusu (% 88), 7 kamu şirketi ve bir kamu-özel işletmeli projeydi. Yaklaşık% 56 veya 14 projeyle yüzey araştırmaları için fon aranırken,% 44’lük (veya 11 proje) arama sondajı için fon talep edildi.

Burada, projelerin ve ülkelerin sayısına ve türüne ayrıntılı bir göz atarsak:

  • Bolivya: 2 proje (yüzey çalışmaları ve sondaj çalışmaları için birer adet)
  • Şili: 8 proje (yüzey araştırmaları için 5, arama sondajı için 3)
  • Kolombiya: Yüzey araştırmaları için 2 proje
  • Kosta Rika: Yüzey araştırmaları için 1 proje
  • Ekvator: Yüzey araştırmaları için 1 proje
  • El Salvador: hiçbir proje finansmanı istenmiyor
  • Guatemala: 4 proje (yüzey araştırmaları için 2, arama sondajı için 2)
  • Honduras: 2 proje (yüzey araştırmaları için 1, arama sondajı için 1)
  • Nikaragua: Yüzey araştırmaları için 1 proje
  • Peru: 4 proje (yüzey araştırmaları için 2, arama sondajı için 2)