Haberler

EBRD’den 2020 sonrası için yeniden düzenlenen YEKDEM’e destek

fotoğraf: Saygın Akıncı, Çanakkale
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 26 Eyl 2018

EBRD Kıdemli Bankacısı Aranitasi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yenilenebilir enerji kaynaklarının nasıl destekleneceği konusundaki yeni mekanizma oluşturma planına destek verdiklerini açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Kıdemli Bankacısı Andi Aranitasi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yenilenebilir enerji kaynaklarını teşvik edecek yeni bir mekanizmanın geliştirilmesi konusunda destek verdiklerini belirtti. Bakanlığın, yenilenebilir enerji kaynaklarını desteklemeye yeni bir sistemle devam etmek istediğinin anlaşıldığını belirten Aranitasi: “Türkiye’nin 2020’den sonra yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleyecek yeni mekanizmasının bu yıl sonuna kadar açıklanacağını umuyoruz.” dedi.

Mevcut YEKDEM çerçevesinde yenilenebilir kaynaklardan enerji üreten santrallere alım garantisi olarak devlet desteği sağlandığını belirten Aranitasi, alım garantisi olmayan projelerin finansman bulmasının daha zor olabileceğini ve yatırımcının uzun dönemli bir fiyat öngörüsü yaparak piyasa riskini almak durumunda kalması gerekeceğine dikkati çekti.

Sözlerine, her ne kadar iyi projeler her zaman finansman bulabilecek olsada, bu konuda da daha ihtiyatlı bir yaklaşımla karşı karşıya kalınabileceğini ekleyen Aranitasi, EBRD olarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yenilenebilir enerji kaynaklarının nasıl destekleneceği konusunda yeni bir mekanizma oluşturma planına destek verdiklerini açıkladı.

Elektrik sektörüne gelecek yıl da, önceki yıllara eş seviyelerde yatırım yapmaya devam edeceklerini belirten Aranitasi, Türkiye’deki portföyün geri ödemelerde gayet iyi performans gösterdiğine işaret etti.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının performasının daha iyi olduğunu dile getiren Aranitasi, “Biz, şirketlere çoklu para birimi üzerinden borçlanmalarını tavsiye ediyoruz. YEKDEM’den faydalanan yenilenebilir enerji santralleri gibi dolar üzerinden kazanç sağlayan şirketler genelde dolar üzerinden borçlanıyor ama şirketlerin gelirleri lira üzerinden olduğu zaman, biz de kendilerini lira üzerinden borçlandırmaya çalışıyoruz. Finansman yapılarımız güçlü ve bu şekilde çoklu olduğu için şimdiye kadar hiçbir firma yapılanma talebinde bulunmadı.” diye konuştu.

Aranitasi, EBRD olarak Türkiye’de faaliyet göstermeye başladıkları 10 yıldan beri 1,8 milyar avro yatırım yaptıklarını ve bunun içinde yenilenebilir enerjinin en büyük paya sahip olduğunu da ifade etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı