Haberler

EBRD’nin PLUTO erken dönem finans kapsamındaki ilk jeotermal projesi Dikili JES

Efeler Geothermal Plant, Turkey (source: Guris Holdings)
Eren Günüç 7 Haz 2017

EBRD ve Clean Technology Fund, Türkiye'de jeotermal projelerin keşif sondajı faaliyetlerini destekleyen PLUTO girişimi kapsamında ilk projenin finanse edildiğini açıkladı.

Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD), EBRD’nin PLUTO girişimi ve keşif amaçlı sondaj yatırımlarını destekleyen Temiz Teknoloji Fonu kapsamında ilk projeyi finanse ettiğini açıkladı.

EBRD, Türkiye’nin önemli jeotermal enerji potansiyelini kullanmak için, İzmir ilinde bulunan kıyı kenti Dikili yakınlarındaki Prosin – Dikili Jeotermal Enerji Santrali‘nin erken aşamadaki gelişimi için Clean Technology Fund (CTF)’den 5 milyon Euro’luk bir kredi kullandı.

Finansman, keşif amaçlı sondaj yatırımlarını desteklemek için kısa bir süre önce başlatılan EBRD / CTF girişimi kapsamında yapılan ilk işlemdir.

Jeotermal enerji projeleri özellikle yüksek yatırım maliyetleri ve sondajlamada kaynak onaylandıktan sonra proje finansmanına sınırlı erişim gibi başlangıç ​​aşamasında yüksek risklerle karşı karşıya.

PLUTO adlı klasik mitolojideki yeryüzünün hükümdarı tarafından atanan 125 milyon ABD dolar tutarındaki ortak EBRD ve CTF girişimi, bu riskleri en aza indirmeye yardımcı olmak için özel geliştiricilere finans ve tavsiye sağlamayı amaçlıyor.

Program çerçevesinde, Guney Yadım’ın iştiraki olan özel geliştirici Prosin Enerji, şimdiye kadar keşfedilmemiş olan Bergama-Dikili Graben keşiflerini genişletmek ve sondaj için arazi hazırlamak için finansman aldı.

Şirket yüzey, jeolojik ve jeofiziksel araştırmaları başarıyla tamamladı. Sondaj çalışmaları da başarılı olursa, EBRD’nin ilk 10 ila 20 MW jeotermal enerji santralinin geliştirilmesine destek olması bekleniyor.

AB, Katılım Öncesi Yardım Aracı vasıtasıyla, geliştiriciye keşif boyunca en iyi uygulamaların uygulanmasına destek vermek için teknik destek sağlamakta.

EBRD Enerji Direktörü Nandita Parshad, “EBRD’nin özel sektöre dayalı bir yaklaşım izleyerek Türkiye’de jeotermal sektörünün gelişimine verdiği desteği önemli bir dönüm noktasıdır. Tarihsel olarak erken dönem jeotermal gelişim ve sondaj çalışmaları, hükümetler ve kamu kurumları tarafından desteklenmelidir – tamamen yönlendirilmemiş olsa da -. Bu işlem, uluslararası bir finans kuruluşunun keşif aşamasındaki jeotermal sermaye açığını salt özel sektör bazında köprü kurmaya çalıştığı ilk kez ortaya çıkıyor. Diğer keşfedilmemiş alanlarda onayın farklı aşamalarında üç ek PLUTO projesi takip edecek. ”

Provet Enerji Ecvet Sayer tarafından kurulmuş, güneş ve jeotermal enerji santrallerine yatırım yapan bir şirket. Bu gurubun için Guney Yıldızı Petrol (GYP) de bulunmakta. Guney Yıldızı Petrol, uzun süredir 50 yılı aşan tecrübesi ile sondaj kulesi müteahhitliği ile birlikte Türkiye’de petrol ve gaz arama ve üretim sektöründe lider bir Türk özel şirketidir.7

Prosin Enerji’nin kurucusu Ecvet Sayer şunları söyledi: “2009 yılından bu yana Türkiye’nin Ege bölgesinde jeotermal sondajda oldukça aktif bir oyuncu olan Günay Yıldızı Petrol, bir adım daha ilerlemeye ve yatırım portföyünü çeşitlendirme planlarının bir parçası olarak Prosin Enerji bünyesindeki kendi lisanslarını keşfetmeye karar verdi. Türkiye’nin jeotermal kaynak gelişiminde türünün ilk örneği olan EBRD’nin PLUTO programı büyük bir beğeni topluyor. EBRD ile olan işbirliğini diğer temiz enerji projelerine de genişletmeyi dört gözle bekliyoruz. ”

Yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımın desteklenmesi, EBRD’nin Türkiye’de sürdürülebilir enerjiyi destekleme çabalarının bir parçası.

EBRD, Türkiye’yi jeotermal potansiyelini geliştirirken desteklemek için ön plandadır. Banka şu ana kadar sekiz jeotermal santrali doğrudan ve ticari bankalar aracılığıyla finanse etmiştir. EBRD tarafından desteklenen kurulu jeotermal kapasite 350 MW ve ulusal hedefin% 35’ini oluşturuyor.

EBRD, 2009’da Türkiye’ye yatırım yapmaya başlamış ve halen İstanbul, Ankara ve Gaziantep’teki ofislerden faaliyet göstermektedir. Banka, 2016 yılında yalnızca 1,9 milyar Avro yatırım yaparak, Banka’nın finansmanı için en iyi yer olmuştur. Bugüne kadar, birçok sektörde 220’yi aşkın projeyle Türkiye’ye 9 milyar Euro’yu aşkın yatırım yaptı ve bu girişimler için yaklaşık 20 milyar avroyu diğer finansman kaynaklarından harekete geçirdi. Banka’nın Türkiye’deki yatırımlarının yüzde 98’i özel sektöre ait.

Kaynak: EBRD, ThinkGeoEnergy aracılığıyla