Haberler

EDC önümüzdeki 2 yıl içinde Filipinler’de 50-60 MW jeotermal gelişme planlıyor

50 MW jeotermal santrali, Kuzey Negros, Filipinler (kaynak: Thorndon Cook Power)
Cannur Bozkurt 14 Eki 2019

Mevcut jeotermal enerji santrallerinin optimizasyonu yoluyla, Energy Development Corp. (EDC), Filipinler'de jeotermal enerji üretim kapasitesinde 50-60 MW artışa ulaşmayı hedeflemektedir.

Filipinler’in Taguig Şehrindeki 1. Filipin Uluslararası Jeotermal Konferansında, ülkenin Enerji Geliştirme Şirketi (EDC) Başkanı ve CEO’su Richard Tantoco jeotermal gelişme planlarını açıkladı.

Şirket, mevcut jeotermal enerji santrallerinde küçük bir genişleme yapmayı planlıyor. Bununla beraber, şirket önümüzdeki iki yıl içinde elektrik üretim kapasitesine 50-60 MW ilave etmeyi umuyor. Bu çoğunlukla, biri Leyte’de bulunan mevcut jeotermal santrallerin optimizasyonu ile sağlanacak. EDC’nin Leyte’deki jeotermal enerji santralleri yaklaşık 400 MW’lık bir kapasiteye sahip.

Tantoco: “Ortaklıklar üzerinde çalışıyoruz. Şu anda pazarlıklar devam etmekte ve fiyat bilinmemekte. Yatırım yapmakla çok ilgileniyoruz, bu yüzden ortaklar arıyoruz.” dedi.

31 Aralık 2017 tarihi itibariyle EDC ve bağlı ortaklıkları, Filipinler’de jeotermal, hidro, rüzgar ve güneş enerjisi dahil olmak üzere toplam 1.472 MW güce sahip çeşitli yenilenebilir enerji projeleri portföyüne sahip olmuş ve işletmiştir. 2016’da, EDC’nin enerji üretimi, Filipinler’deki toplam enerji üretim kapasitesinin yaklaşık % 9’unu teşkil ediyordu.

EDC, tümü Leyte’deki Tongonan Jeotermal Projesi kapsamında, 232,5 MW Malitbog, 180 MW Mahanagdong, 125 MW Yüksek Mahiao ve 112,5 MW Tongonan jeotermal tesislerinin sahibidir ve işletmektedir.

Güney Negros Jeotermal Projesi kapsamında 112.5 MW Palinpinon I, 60 MW Palinpinon II ve 49.4 MW Nasulo jeotermal projelerini yürütmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy