Haberler

Edremit Güre’de, Isıtma İçin Açılan Jeotermal Kuyuda 92C Sıcaklığa Ulaşıldı

Edremit Güre İGJD-1 jeotermal kuyusu (Fotoğraf: Mustafa Özder)
Eren Günüç 1 May 2017

İGJD-1 isimli bir jeotermal kuyu Balıkesir'in Edremit İlçesi, Güre mahallesinde açıldı. Konut ısıtmasına destek için açılan kuyunun derinliği 1350m, kuyu dibi sıcaklığı 108 C derece, üretim sıcaklığı 92 C derece, debisi ise 30lt/sn dir.

Geçtiğimiz haftalarda Edremit Belediyesi’ne ait jeotermal ruhsat alanda, Akas Yapı firması tarafından İGJD-1 isimli bir jeotermal kuyu Balıkesir’in Edremit İlçesi, Güre mahallesinde açıldı. Geçtiğimiz günlerde kompresör ile temizlik işlemi biten kuyuda testlere geçildi.

Kuyunun derinliği 1350m kuyu dibi sıcaklığı yaklaşık 108 C derece, üretim sıcaklığı 92 C derece debi ise 30lt/sn dir.

Jeotermal kuyu Güre Çağdaş Eğitim ve Kültür Vakfı Jeotermal İktisadi İşletmesi’nin işletmekte olduğu konut ısıtmasına destek olması için açıldı. Açılması için İllerBankasından Jeoloji Müh. Ersin Gırbalar’ın uzun yıllar süren araştırma ve modelleme yapmasıyla sonuca ulaşıldığı da bildirilen bilgiler arasında.

Konut ısıtması 2003 yılında Güre Belediyesi’nde iken Belediyenin kararı ile vakıf kurularak ısıtma işletmesi  Güre Çağdaş Eğitim ve Kültür Vakfı’na verildi ve halen vakfın işletme hakkı devam etmekte. Vakıf şuanda 1200 k.e. ısıtma yapmakta ve 3500konutluk bir jeotermal ısıtma sistemini işletmekte.

Kaynak: Mustafa Özder, Teknik Müdür – Gürçağ Vakfı Jeotermal İktisadi İşletmesi