Haberler

EGD, iklim değişikliği tehlikesine karşın çalışmalarına hız verdi

EGD Yuvarlak Msa Toplantısı (kaynak: Maxi Haber, haber görseli)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 5 Haz 2019

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüşen Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak, Küresel Isınma Kurultayı’nın İzmir’de yapılması önerisini getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç soyer’in de oldukça önem verdiği bir konu olan İklim değişikliği tehlikesine yönelik olarak Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), çalışmalarını hızlandırdırdı. İzmir’de çok önemli isimlerin katıldığı bir yuvarlak masa toplantısı düzenleyen EGD, önümüzdeki Kasım ayında yapılacak kurultay için yol haritasını çıkarmaya başladı.

EGD Başkanı Celal Toprak, geçen yıllarda EGD’nin İzmir’de yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili toplantı ve kurultay gerçekleştirdiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Gerçekleştirdiğimiz toplantıya Tunç Bey’de konuşmacı olarak katıldı. Konunun ne kadar önemli olduğunun altını çizerek İzmir’de tekrar bir kurultay yapılmasını uygun bulmuştu” dedi. Toplantının asıl amacına değinen Toprak, Kasım ayında gerçekleştirmeyi planladıkları projenin yol haritasını belirlemek, yenilenebilir enerji ve çevre ile ilgili neler yapılması gerektiğini konuşmak için bir araya geldiklerini belirtti.

Yuvarlak masa toplantısında görüşlerini dile getiren Gürdal Tarım İşletmesi‘nin Sahibi Arif Gürdal “Yenilenebilir enerji ile ilgili önümüzdeki 40-100 yıllık süreç düşünülerek uzun dönemli yatırım yapılması gerektiğini ifade eden Gürdal “10 yıllık süreç içinde 10 milyar dolarlık potansiyel var ama jeotermal yasası çok kötü çıkartıldığı için şu an hiçbir şey yapamadan yatırımlar durmuş durumda” dedi.

EBSO Meclis Üyesi Hüseyin Vatansever ise yerli ekipmanların üretimi, rüzgar, bioogaz, jeotermal ve bu gibi her proje için Türkiye’nin %74 dışa bağımlı olduğunu belirterek, enerjinin hor kullanıldığını söyledi. Vatansever “Avrupa’ya göre 2 Japonya’ya göre 4 kat fazla kullanımımız var ve bunu azaltmamız lazım.” Açıklamalarında bulundu.

ENSİAD’dan Serkan Akyürek “İzmir yenilenebilir enerjinin merkezi konumunda sadece İzmir olarak 1400 MW üzerinde gücümüz var her 5 rüzgâr gülünden 1 tanesi İzmir’de. Hidrolik enerji dışında rüzgâr, güneş, jeotermal ve biyogazın 90000 MW toplam içinde 14000 MW enerji üretimi var bu yaklaşık 16-17 milyar Euro’ya tekabül ediyor. Temiz enerji yatırımına ithal ekipmanla yapıyorsanız o yerli bir enerji kaynağı değildir yani üretmek için ithal ediyoruz atık geri dönüşümü konusunu tüm paydaşların katılımı ile anaokulundan başlayarak eğitim sisteminde yer verilmesi gerekiyor” diyerek konuda eğitimin önemini vurguladı.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER)’den Dr. Osman Şen, dernek üyelerinin elektrik üretimi haricinde jeotermalin diğer alanlarına da yatırım yaptıklarını vurguladı. 50’ye yakın üreticinin olduğunu belirten Şen, 2020 sonunda 2000MW enerjiyi tek başlarına üretiyor olacaklarını ifade etti.

Kaynak: Maxi Haber