Haberler

EGS çalışmalarını gerçekleştirmede kuyu içi araçları için ABD finansman imkanı

EGS diyagram (kaynak: DOE, Jeotermal Teknolojiler Programı)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 1 Oca 2019

ABD Enerji Bakanlığı’nın (DOE) İleri Araştırma Projeleri Ajansı-Enerji (ARPA-E), Gelişmiş Jeotermal Sistemleri (EGS) sağlayan kuyu içi araçları için jeotermal teknoloji uygulamasıyla ilgili bir seçenek de dahil olmak üzere finansman fırsatı yayınladı.

ABD Enerji Bakanlığı’nın (DOE) İleri Araştırma Projeleri Ajansı-Enerji (ARPA-E) tatilden önc en yeni fon fırsatını açıkladı. Yeni finansman fırsatı erken dönem dönüştürücü enerji teknolojilerini desteklemek için tasarlanmıştır. “Yeni Program Alanlarını Bilgilendiren Konularda İstem” fon sağlama fırsatı, ARPA-E’nin potansiyel yeni program alanlarını araştırmasını sağlarken, Amerikan rekabetçiliği ve güvenliğine yönelik kritik öneme sahip enerji zorluklarını da vurgulamaktadır.

ABD Enerji Bakanı Rick Perry, “ARPA-E, değişen enerji ortamına hızla adapte olan bir ajans ve bu yeni program, ortaya çıkan enerji trendlerinden daha iyi yararlanmamızı sağlayacak. Bu program, Departmanın proje düzeyinde teknolojileri hedeflemesini, yenilikçiliği teşvik etmesini ve yeni fırsatlar yaratmasını sağlayacak” dedi.

Bu Fon Fırsatı uzun bir süre boyunca açık kalacak ve gelişmekte olan teknolojileri ve yeni program alanlarını hedef almak için periyodik olarak yeni konular yayınlanacak. İlk turunda yeni nesil nükleer enerjiyi destekleyen yeni teknolojiler, kuyu içi jeotermal aramaları için yüksek sıcaklık sensörleri ve altyapı için ultra dayanıklı, düşük enerjili betonlar konu başlıkları mevcut. ARPA-E, standart ve küçük işletme (SBIR / STTR) taleplerine yayılmış proje ekiplerine 18 milyon dolara kadar ödül verecek.

DOE, finanse edilen bu projelerin, alanlarındaki disiplinlerarası toplulukların gelişmesini teşvik edebileceğine ve potansiyel olarak yeni projeler ve programlar oluşturulmasına yol açabileceğine inanmaktadır.

Yeni Program Alanlarını Bilgilendirme konuları hakkında daha fazla bilgi almak ve finansman başvurusunda bulunmak için ARPA-E eXCHANGE adresini ziyaret edebilirsiniz.

Jeotermal enerjiye ilişkin finansman fırsatı aşağıdaki gibidir:

Gelişmiş Jeotermal Sistemleri Etkinleştirmek için Kuyu İçi Araçları

Tam Başvuru Son Başvuru Tarihi: 9:30 AM ET, 18 Şubat 2019

ARPA-E, kaya oluşumlarını ve akışkan entalpisini daha iyi karakterize ederek EGS gelişiminde riskleri azaltabilecek ve maliyetleri düşürebilecek yeni düşük maliyetli sensör teknolojileri arıyor. İlgilenilen teknolojiler arasında fiber optik sensörler ve entalpi ölçüm cihazlarının yanı sıra yardımcı elektronikler ve haberleşme teçhizatı sayılabilir. Başarılı projeler, rezervuar oluşturma ve bakımını kolaylaştıracak, beklenmeyen rezervuar davranışını azaltacak ve sonuçta EGS ile ilişkili maliyetleri düşürecektir. Bu amaç için geliştirilen başarılı teknolojiler ayrıca petrol&doğal gaz, yeraltı enerji/CO2 depolama, havacılık ve otomotiv mühendisliği, nükleer enerji ve uzay araştırmaları gibi uygulamalarda yan faydalar sağlayabilir.

Daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy