Haberler

El Salvador’da Jeotermal Kaynakların Doğrudan Kullanımı

Perquin, Morazan, El Salvador'da kahve kurutma (kaynak: flickr/ Maren Barbee, creative commons)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 21 Eyl 2018

Alman Kalkınma Ajansı'nın (GIZ) bölge ofisi, El Salvador'da jeotermal enerjinin doğrudan kullanımı için harika fırsatlar sunuyor. Geleneksel jeotermal enerji üretim projelerinden daha az risk ve maliyetle, jeotermal kaynakların doğrudan kullanımı büyük ekonomik potansiyele sahip olabilir.

Alman Kalkınma Ajansı (GIZ), özellikle doğrudan kullanım için, Orta Amerika bölgesinde jeotermal enerjinin kullanımını teşvik etmekte çok aktif rol almaktadır.

El Salvador, jeotermal kaynaklarından daha fazla faydalanmaktadır. Jeotermal kaynakların Elektrik enerjisine dönüştürülmesine ek olarak, kaynak doğrudan birkaç endüstriyel uygulamada kullanılabilir. Bu hedef, Orta Amerika’daki Alman Kalkınma Ajansı (GIZ) programlarının kilit odak alanlarından biridir.

GIZ’in Orta Amerika’daki jeotermal tanıtım programının bölgesel yöneticisi Tanja Faller “Buharı yeryüzünden alıp doğrudan ısı olarak kullanıyorsunuz, onu elektrik enerjisine dönüştürmüyorsunuz, ama sıcağı alıyorsunuz, ısı ile ne yapıyorsunuz? Meyvenin kolayca suyunu alabilirsiniz ve artık sadece muzları ihraç etmiyorsunuz, ancak çok popüler olan muz cipslerini de ihraç edin. ” demektedir.

El Salvador’da  jeotermal akışkana ulaşabilmek için sadece birkaç yüz metrelik bir sondaj yapmak gerekirken Faller, Almanya’da “aynı sıcaklığa sahip olmak ve bu sayede sürdürülebilir bir şekilde çalışabilmek için 2000 metrelik kuyuya ihtiyaç duyulacaktı, diyerek devam ediyor sözlerine.

Orta Amerika’da hala jeotermal enerjinin doğrudan kullanımıyla ilgili birkaç örnek bulunmaktadır.
El Salvador’da en çok umut vadeden projelerden biri LaGeo tarafından geliştirilen bir kahve kurutma projesidir. Ayrıca, sütün pastörizasyonu için bu ısının nasıl kullanılacağını ve süt endüstrisinde nasıl uygulandığını araştırılıyor, bunlar GIZ’in desteklediği iki girişim örneğidir.

Guatemala’da meyve ve tohumların dehidre edilmesi için projeler mevcuttur.

Faller, Guatemala’da uygulanan inisiyatiflerin “ekonomik zorunluluktan” kaynaklandığını, çünkü enerjinin fiyatının arttığını açıklamıştır. “Hayatta hiçbir şey bedelsiz değil ve iş yapmak için yatırım yapmak zorundasınız, başlangıç ​​yatırımı yüksek bir yatırım, ancak Alman Kalkınma Ajansı bu ilk adımlara eşlik etmeye istekli” demektedir.

Kaynak: Thinkgeoenergy