Haberler

Elazığ’dan AB Geothermica Hibe Programına yapılan ön başvurudan başarılı sonuç

Elazığ Harput'tan genel görünüm (kaynak: Elazığ Belediyesi web sayfası - Foto Galeri)
Cannur Bozkurt 15 Kas 2019

Elazığ Belediyesi, Avrupa Birliği Ufuk 2020 Geothermica Hibe Programına yapılan başvurular arasından kabul gören 17 proje arasında yerini alarak bir ilke imza attı. İlin projesi "Sürdürülebilir Kalkınma İçin Gelişmiş Jeotermal Sistemler".

Elazığ ilinin Merkez İlçesi’ne bağlı Cip Köyü’nde Maden Tetkik ve Arama (MTA) arafından gerçekleştirilen sondajda jeotermal akışkan bulunmuştu. 2.300 metre derinlikte ulaşılan akışkanın sıcaklığı 60 derece santigrat, debisinin ise 90 litre/saniye olduğu bilgisi kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Elazığ Belediyesi, bölgede keşfedilen kaynağın değerlendirilmesine yönelik olarak Avrupa Birliği Ufuk 2020 Programı kapsamında yer alan GEOTERMİCA Hibe Programına “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Gelişmiş Jeotermal Sistemler” projesini hazırlayarak başvuruda bulundu. TÜBİTAK öncülüğünde sunulan ve yapılan ön değerlendirme sürecini başarıyla tamamlayan Projenin, kente yaklaşık 11 milyon TL hibe yatırımı kazandıracağı aktarıldı.

Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Elazığ Belediyesi’nin kaynak alanında ruhsat sahibi olarak 30 yıllık imtiyazları olduğunun altını çizdi. Şerifoğulları projenin şehre kazandırılacak en büyük enerji yatırımlarından biri olarak, jeotermal enerjiye dayalı sağlık turizmi ve seracılık faaliyetleri ile şehrin geleceğine damga vuracğını belirtti.

Elazığ Belediyesi, Geothermica Hibe Programına yapılan başvurular arasından kabul gören 17 proje arasında yerini alarak bir ilke imza attı. Cip Köyü Jeotermal Kaynak Suyu Sahasını kapsayan “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Gelişmiş Jeotermal Sisitemler Projesi ile Fransa, Almanya, İzlanda, Hollanda, Portekiz, Romanya, İspanya, İrlanda, Norveç, ABD ve Türkiye (TÜBİTAK) tarafından desteklenen Avrupa Birliği Ufuk (HORİZON) 2020 GEOTHERMİCA Hibe Programına yaptığı başvuru, ön aşama sürecini başarıyla tamamladı. Türkiye’de tek olma özelliği taşıyan proje Elazığ’a yaklaşık 11 Milyon TL hibe yatırımı kazandıracak” denildi.

Kaynak: Malatya Güncel Haber