Haberler

Emet Belediyesi jeotermal projeler için termal harita hazırlanmasını tamamladı

Kütahya, Emet
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 1 Oca 2019

Kütahya iline bağlı Emet Belediyesince Eylül 2016 tarihinde başlayan, Emetin jeotermal haritasının çıkarılması tamamlanarak raporlaştırıldı.

Kütahya’ya bağlı Emet Belediyesi, yaklaşık 150 bin TL bütçeli proje ile Emet’in yer altı termal haritasının çıkarılması işlemini tamamladı. Proje çerçevesinde iki yıl içerisinde Emet ve köylerinde 2,114 noktada gaz ölçümü yapıldı. Gaz ölçümlerinin ardından 436 noktada gravite ölçümleri yapılarak düzenlenen raporlar ile belirlenen 20 noktada etkin jeotermal tarama gerçekleştirildi.

İller bankası Jeoloji yüksek mühendisi Dr. Ali Reçber ve belediye su işleri ekiplerince 20 noktada Derin Elektrik Rezistivite (DES) ölçümü yapılan kaynaklara elektrik verilerek ölçüm çalışmalarının tamamlanmasının ardından en etkin kullanılabilecek 5 nokta belirlendi.

Emet Belediye Başkanı Mustafa Koca, ilçenin mevcut termal zenginliğini ortaya çıkaracak 2 yıllık çalışma sonrası jeotermal yer altı bigilerini içeren kitabın hazır olduğunu, biri merkezde, diğerleri Esentepe, Dere Mahallesinde; gedik ardında ve çay kenarında 2 noktada olmak üzere 5 verimli nokta tespit edildiğimi belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Mart 2018 de Emet, sıcak su sondajı litolojisi donanım planı kapsamında gravite ölçümleri yapılan 436 noktanın 20 sinde DES ölçümleri yapılmıştı. Bu çalışmalar sonunda rezervi geniş ve sıcaklığı yüksek 5 noktayı tespit ettik. Artık iş sondaj aşamasına geldi. Yatırım ve planlamalara göre hangi noktalarda çalışmamız gerektiğini bilmek kadar neye ulaşacağımızı da bilimsel raporlarımızla belgelemiş olduk. Bu çalışmalarda 600 ila 800 m arasında kaynaklara ulaşabileceğimizi gördük. Sadece bugün değil, Emet’in 50- 100 yıllık geleceğinde de yerin ne kadar altında, ne derece ve ne kadar sıcaklıkta kaynaklarımız var bunları raporlaştırdık. Bu kitabımızla Emetin hangi bölgesine ne tür bir termal yatırım yapabileceğimizi görmek adına önemli verileri elde ettik. Memleketimize hayırlı olsun”.

Kaynak: Emet Belediyesi